Tunçel: 'Kar yağışları ara ara devam edecek'

Meteoroloji 10. Bölge Müdür Vekili Eşref Tunçel, kar yağışlarının ara ara devam edeceğini ve hava sıcaklığının ise mevsim normallerinin 10 derece altında seyrettiğini söyledi.

Tunçel: 'Kar yağışları ara ara devam edecek'
Samsun Valiliği’nde düzenlenen “2016-2017 Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri Toplantısı”nda konuşan Meteoroloji 10. Bölge Müdür Vekili Eşref Tunçel, hafta başından itibaren etkili olan soğuk havanın önümüzdeki haftaya kadar devam etmesi beklendiğini söyledi. Tunçel, “Bugün özellikle Samsun için kar yağışının sahil kesimleri hariç, kuzey kesimlerinin yer yer etkili olacağı, kar yüksekliğinin 20 cm üzerinde ve hayatı olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz. Kar yağışlarının sahil kesimlerinde 2 ile 5 cm, iç kesimlerde ise 20 cm olmasını bekliyoruz. Hava sıcaklığı ise mevsim normallerinin 10 derece altında olduğu tahmin edilmektedir. Denizlerimizde bugün fırtına beklenmektedir. İç kısımlarda 30 cm kar yağışları var. Yüksek kesimlerde ise 40 cm ve üzerindedir. Kar ölçümü yaptığımız 3 istasyonda Ladik’te 43 cm, Çarşamba’da 24 cm ve Havza’da 36 cm kar mevcuttur. Atakum ilçesinin Yeşilyurt Mahallesindeki radar bölgesinde ise 50 cm kar vardır” dedi.
Yağışların geçen seneye oranla 2 kat fazla olduğunu belirten Tunçel, “Şuan itibariyle dün ve bugün aldığımız yağışlarda 24 saat içerisinde Salıpazarı’nda 73 kg, Çarşamba’da 62 kg, Ayvacık’ta 44 kg, Terme’de 32 kg, Atakum’da 30 kg, Havza’da 28 kg olmak üzere yağış miktarı aldık. 14 Aralık itibariyle almış olduğumuz yağışlarımız bölge itibariyle Atakum’da 101 kg, Alaçam’da 114 kg, Bafra’da 102 kg, Asarcık 47, Canik 128, Salıpazarı 120 kg’dır. Aralık ayı yağış ortalamamız 78 kg. Önümüzdeki hafta da yağışlı hava kütlesinin devam etmesini bekliyoruz. Ayın sonuna kadar bu yağışların 150 kg olmasını bekliyoruz. Buda ortalamanın 2 kat üstüdür” diye konuştu.

Kar yağışları ara ara devam edecek

Bundan sonra kar yağışların ara ara devam edeceğini ifade eden Tunçel, “Geçen hafta mevsim normallerinin üzerindeydik. Bugün ise 10 derece altındayız. Perşembe günü havanın açmasını bekliyoruz. En yüksek sıcaklığımız 3 ile en düşük sıcaklık ise eksi 1 olacak. Perşembe günü dikkat etmemiz gerekiyor. Üzerimizde nemli hava kütlesi mevcut. Havanın açmasını beklediğimiz için dona çekme olayları çok olacak. Cuma gününden itibaren yeniden yağışlı bir hava kütlesi bekliyoruz. Yağışlarımız kıyı kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde, iç kesimlerde ise kar şeklinde olacağını bekliyoruz. Aynı hava kütlesini Cumartesi de bekliyoruz. Pazar ve pazartesi ara veriyor. Salı gününden itibaren tekrar yağışlı hava kütlesi bölgemizi etkilemesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER