Tramvaya taşlı kartopu attılar! Ailelere uyarı

Samsun'da içerisinde yüzlerce yolcusu bulunan iki tramvaya taşlı kartopu atılması sonucu camları kırıldı. Büyük tehlikenin atlatıldığı çocuk oyunu sonrasında kazanın eşiğinden dönülürken yolcular tahliye edildi.

Tramvaya taşlı kartopu attılar! Ailelere uyarı

SAMULAŞ Aileleri ve çocukları uyardı.Samulaş tarafından işletilmekte olan Gar-Tekkeköy  raylı sistem hattında Türk-iş İstasyonu ile Mimar Sinan istasyonları arasında iki tramvay çocukların taşlı kartopu atması sonucu kullanım dışı kaldı.Hat üzerinde, kartopunun içine taş koyarak 5512 ve 5509 nolu tramvayların bölgeden geçişi sırasında atmaya başladı. Yüzlerce yolcusu bulunan 2 tramvayın ön cam ve yan camları çocukların tehlikeli oyunu sonrasında büyük ölçüde zarar gördü. Atılan taşlı kartopları camların çatlamasına neden olurken, tramvayın vatmanın görüş alanı kapandı. Camların patlaması halinde ise ayrıca yaralanmaların olabileceği saldırı sonrasında, 2 adet hafif raylı sistem aracı yolcularını uygun istasyonda tahliye edilmesinin ardından, servis dışı onarım için raylı sistem depo bölgesine getirildi.Bir kaza ve yaralanmanın eşiğinden dönülmesi sonrasında tehlikeli çocuk oyunu için soruşturma başlatıldı. 


EMNİYET SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konu ile ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. Operasyon Müdürü Sevilay Germi Telci “15 Ararlık 2016 Perşembe günü cama taş atılması olayı yolcu yoğunluğunun en fazla olduğu zaman diliminde gerçekleşmiştir. Üniversite istasyonundan hareket eden 5512 nolu tramvay sürücüsünün yapmış olduğu telsiz anonsu ile kameralardan 9-10 yaşlarındaki çocukların tramvaylara taşlı kartopu attıkları tespit edilmiştir. Olayla ilgili Operasyon Merkezi tarafından bölgeye güvenlik ve emniyet birimleri yönlendirildi. Bu esnada Üniversite yönüne giden 5509 no.lu tramvayında ön camına atılan taşlı kartopu camın çatlamasına sebep oldu. Yine bölgeden geçen 5521, 5505 ve 5507 no.lu tramvaylara da kartopu atan çocuklar bu tramvaylar da küçük çaplı zararlar vermiştir. Meydana gelen olayda tramvay içerisinde seyahat eden yolcular endişe duyarken olaya tepki gösterdiler" dedi.

AİLELER ÇOCUKLARINI UYARMALI

Olaya sebebiyet veren çocukların Emniyet Mensuplarını tarafından tespit edildiğini belirten Telci, " Haklarında Türk Ceza Kanunun 152. Maddesi 3. Fıkrasına göre “haberleşme, enerji ya da demiryolu veya havayolu ulaşımı alanında kamu hizmetinin geçici de olsa aksamasına sebebiyet vermek” suçundan soruşturma başlatıldı. Ayrıca tramvaylarda meydana gelen maddi zarar ve işletme kaybının tespit edilerek taraflardan tahsil edilmesi için SAMULAŞ olarak hukuksal süreci başlatmış bulunuyoruz. Daha büyük zarar ve aksamalar yaşanmaması için ebeveynlerin bu konuda daha hassas davranarak çocuklarını bilinçlendirmelerini istiyoruz. Büyük bir tehlike atlatılmıştır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER