TOKİ, Çaybaşı’nda da yıkım yapacak

Vezirköprü’nün Nalbantlı Mahallesi’nde TOKİ’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm Çaybaşı Mahallesi’ne kayıyor. Tarihi korumaya amaçlayan proje, diğer yandan birçok tarihi dokuyu vuruyor.

TOKİ, Çaybaşı’nda da yıkım yapacak

Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, geçtiğimiz gün ‘TOKİ’den tarihi skandal’ bağlığı altında verdiğimiz; ilçede yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan tarihi binalar hakkında gazetemize konuştu.

630’A YAKIN BİNADA ÇALIŞMA YAPILACAK

Başkan İ. Sadık Edis, ilk olarak, “Bölgemizde kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak ilan ettiğimiz alanda; 504 konut alanı, 5 ticaret merkezi, 2 sosyal tesis, 630’a yakın binada çalışma yapacağız. Buradaki son durum; ihalesi gerçekleştirildi ve yıkımı tamamlandı. Yüklenici firma kısa bir süre içerisinde faaliyete başlıyor. Yapılan protokol gereği 30 aylık süre konulmuştu, bu süre zarfından sonra projemiz tamamlanmış olacak” bilgisini verdi.

‘BUNLARA BİZ SAHİP ÇIKIYORUZ’

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca bölgede çalışmaların tamamlandığını belirten Başkan İ. Sadık Edis, şöyle devam etti: “Oradaki binalar, koruma altına alınarak tescilleri yapıldı. Restorasyonu yapılarak, diğer binalarla beraber projeye katılacak. Projemizin genel mimarı tarihi Vezirköprü evlerini öne çıkarıyor. Şu ana kadar ilçemizde 126 evin restorasyonu tamamlandı ve Dikenli Mahallesi 23. sokak üzerinde da 26 evimiz var. Müteahhit firma işi teslim etmek üzere. Sayı gittikçe yükseliyor. Bunlara biz sahip çıkıyoruz. Sadece yerel yönetim değil, herkesin sahip çıkması lazım. Ta ki, içinde oturan insanlardan tutun, diğer Vezirköprü insanın da sahip çıkması lazım. Bizim amacımız; Vezirköprüyü, Beypazarı ve Safranbolu gibi tarihi evleriyle anılır hale getirmek. Hem ekonomik olarak mücadele ediyoruz, hem insanları ikna yoluna gidiyoruz ve hem de ihalelerini gerçekleştirip bu evlerin restorasyonunu yapıyoruz.”

DÖNÜŞÜM ÇAYBAŞI MAHALLESİNE KAYACAK

Proje sonrasında ilçenin farklı bölgelerinde de çalışma yapacaklarını kaydeden Başkan İ. Sadık Edis, son olarak ise “Buradaki çalışmamız bittikten sonra kentsel dönüşüm projemizi Çayırbaşı Mahallemize kaydırmaya çalışıyoruz. Buradaki amaç hem alanlar çoğalıyor, hem de eski yapı binaları yaşam standartları daha yüksek bir şekilde insanlara sunmak. Bunun hem altyapısı hem de çevre düzenlemeleri yapılacak. Bölgede insanlarımızın rahat edebilecekleri konutlar yapılıyor ve onlar için ‘gerekli’ diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 09:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ercan
ercan - 3 yıl Önce

mahalle isimlerinin hepsi yanlış

SIRADAKİ HABER