TMSF 5 şirketi satışa çıkarıyor

TMSF'nin, FETÖ soruşturması kapsamında aralarında büyük şirketlerin de yer aldığı Samsun'daki 5 şirket için envanter çalışmasını tamamlamladı. TMSF, bir şirketlerin satışı için üç şirketi yatırım danışmanı olarak görevlendirdi

TMSF 5 şirketi satışa çıkarıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında şüpheli bulunan kişilere ait 691 şirket yer aldığını duyurdu. TMSF'nin internet sitesinde yayınlanan listede Boydak Holding, Kaynak Holding, Koza İpek Holding, Dumankaya ve Fi Yapı gibi şirketlerin yanı sıra Samsun'dan da 5 büyük şirket bulunuyor.


KHK İLE TMSF KAYYUM ATANMIŞTI


TMSF, 674 sayılı ve 15 Ağustos 2016 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca; terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle satışa konu varlıklarda kayyum olarak görevlendirilmişti.


DANIŞMAN ÜÇ ŞİRKET BELLİ OLDU


TMSF geçtiğimiz günlerde satışa konu bu varlıkların satış işleminde üç şirketi yatırım danışmanı olarak görevlendirdi. Buna göre 1 nolu varlık paketi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 2 nolu varlık paketi için Vera Varlık, 3 nolu varlık paketi için Garanti Yatırım görevlendirildi. Garanti Yatırım görevlendirildiği varlık paketinde Boydak Grubu'nun da dahil olduğu 211 şirketin bulunduğunu açıkladı.


SAMSUN’DAN 5 ŞİRKET VAR


TMSF'nin satışa çıkarmaya hazırlandığı şirketlerden 5'i Samsun'da bulunuyor. Samsun'da sahipleri FETÖ soruşturmasından şüpheli olan Çarşamba'daki HK Konfeksiyon Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Tozlu Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Yeşildal Makina Hırdavat, Simit Center Unlu Mamüller İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile Özelform Fizik Tedavi Rehabilitasyon Sağlık Özel Eğitim Tarım Gıda İnşaat ve Turizm Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, TMSF’nin satış listesinde yer alıyor.


FAAL OLANLAR TESPİT EDİLDİ


TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, ekim başında yaptığı bir açıklamada, TMSF yönetimine geçen şirketlerde yapılacak değerlemeler sonucunda bir ihale sürecine gireceklerini söylemişti. Gül, o dönemde yönetimine kayyum atanan 255 şirket olduğunu ve bunların envanterinin sürdüğünü, işletmelerin bir kısmının faal, ekonominin içinde önemli rollere sahip, bir kısmının ise tabela şirketi olduğunu dolayısıyla ne kadarının tasfiye olacağının bilinmeyeceğini söylemişti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER