TL Harekatı'na tam destek

Döviz kurlarının yükselmesinin ardından kepenk kapatan mağazalar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı TL çağrısına Samsun'daki AVM'lerden tam destek geldi.

TL Harekatı'na tam destek

Döviz kurlarının yükselmesinin ardından kepenk kapatan mağazalar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alışveriş merkezlerine yaptığı ‘TL ile kira alın' çağrısı, büyük alışveriş merkezlerinin bulunduğu Samsun'da da ses getirdi. Piazza, Bulvar, Yeşilyurt ve Lovelet AVM yetkilileri, çağrıya olumlu yanıt verdi

 

 

BANKALARA KREDİ DÖVİZ OLARAK ÖDENİYOR

Piyasaların döviz baskısından kurtarılması borçlanmasının TL ile yapılmasının yanı sıra bütün AVM’lerde dövizle kiralamadan vazgeçilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'AVM'ler de adım atmalı' çağrısına destek geldi. Çok sayıda büyük alışveriş merkezinin bulunduğu Samsun'da, başta Piazza ve Bulvar AVM gibi AVM'ler kiracı durumdaki esnaftan kiralarını döviz yoluyla alırlarken, bu konuda dikkat çekici bir değerlendirme, Bulvar AVM Genel Müdürü Gaye Özgün'den geldi.  Büyük alışveriş merkezlerinin yapımı sırasında yatırımcıların düşük faiz tutarı nedeniyle bankalardan kredilerini avro ya da dolar üzerinden aldıklarını bu nedenle ödemelerini döviz üzerinden yaptıklarını hatırlatan Özgün, kira sözleşmelerinin de bankalara teminat olarak gösterildiğini belirtti.DÖVİZ KURUNU BİZ SABİTLEDİK

Dövizdeki yükselmenin ardından esnafın kira ödemelerinde sorun yaşamaması için Bulvar AVM olarak, euro kurunu sabitlediklerini ve 3.3'e indirdiklerini ifade eden Özgün, "TL ile kira alınması konusu yatırımcının değerlendireceği ve karar vereceği bir konu. Ama biz AVM yönetimleri olarak euro kurunu sabitliyoruz. Biz önlememizi böyle aldık. Böylece esnaf da zarar görmemiş oluyor" diye konuştu.


38 MAĞAZA DÖVİZLE ÖDÜYOR

Alışveriş merkezlerinde dövizle yapılan kira ödemelerinin marka bazında değişiklik göstermesinin yanında, metrekareye göre de değişebildiğini anlatan Gaye Özgün, Bulvar AVM'de kirasını döviz üzerinden ödeyen 38 mağaza bulunduğunu kaydetti.LOVELET: BİZ TL OLARAK ALIYORUZ
Lovelet AVM Genel Müdürü Mustafa Süzen ise, kendilerinin kira sözleşmelerini TL üzerinden yaptıklarını belirtti. Halen Lovelet'te 100 mağazanın faaliyet gösterdiğini ifade eden Süzen, "Ben de kiraların Türk Lirası olarak alınmasından yanayım. Zaten Türk Lirası'nın son 5 yılına bakarsanız, yabancı paralar karşısında değeri küçümsenecek bir durumda değildi. Biz kiralarımızı da enflasyon oranında  artırıyoruz. Böylece hem esnaf hem de yatırımcı için olumsuz bir durum ortaya çıkmıyor" diye konuştu.


KREDİLER DE TL’YE DÖNMELİ
Son dönemlerde birçok AVM’nin kiralar ile ilgili olarak mağaza sahiplerine kolaylıklar sağlamaya başladığını belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü  ise “Türkiye’de 53 milyar dolarlık AVM yatırımı var. Bu yatırımlar yapılırken bankalardan döviz olarak kredi alındı. Bu kredileri karşılamak için de kiralar döviz olarak alınıyor. Kiraların TL olarak alınması durumunda kredilerde de TL olarak alınmalı." dedi.

 

YEŞİLYURT’TA DA KİRALAR TL İLE
Samsun'da kiraların döviz üzerinden alınmadığı bir diğer alışveriş merkezi de Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi. 70 mağazanın faaliyet gösterdiği Yeşilyurt'ta, mağaza sahipleri kiralarını Türk Lirası olarak ödüyorlar.


PİAZZA AVM DE DÖVİZLE KİRALIYOR
Samsun'da dövizle kira alan bir diğer alışveriş merkezi de Piazza AVM. 100'ün üzerinde marka mağazanın faaliyet gösterdiği Piazza AVM'de de kiralar, markaya, mağazanın büyüklüğüne göre değişiyor.


ERDOĞAN’DAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI
Döviz kurlarının yükselmesinin ardından kepenk kapatan mağazalar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alışveriş merkezlerine ‘TL’ çağrısı yaparak, "Bütün AVM’lerde patronlar hep dövizle kiralama yolunu seçiyorlar. Şimdi burada yeni bazı adımlar atmak suretiyle geçici bir düzenleme gerekirse yapılır ve bu kiralamanın da ülkemizin şu anda bu süreci başarıyla atlatabilmesi için yerli para birimiyle bu süreci atlatma adımını atmalıdır. Bunu da duyurdum, duyuruyorum, duyuracağım. Çünkü bir diğeriyle bir adeta emperyal mantık var, öbür tarafta da çırpınan, kızmasın tabii AVM’deki mağaza sahipleri, orada çırpınan, battı batacak durumunda olan esnaf var. Bu süreci beraber atlatmalıyız, dayanışma içinde atlatmalıyız” demişti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER