TİTCK Başkanı Samsun’a geliyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, bugün Samsun’a gelerek MEDİKÜM yetkilileri ile görüşecek

TİTCK Başkanı Samsun’a geliyor

Geçtiğimiz ay tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın 3. kümelenme merkezi olan Samsun’daki firmaların sorunlarının ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında bakanlar, milletvekilleri ve konunun paydaşı olan kurum temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da zirve gerçekleştirilmişti. Toplantı sonrasında Samsun’da üretim yapan firmalardan hangi ürünlerden ne kadar üretim yapıldığı listesinin istendiği belirtildi.

İKİNCİ TOPLANTI BUGÜN YAPILACAK
Türkiye tıbbi malzeme ihtiyacının yüzde 80’ini dış pazardan karşılarken iç pazarda üretilen ürünlerin yüzde 60’ı ise dış pazara ihraç ediliyor. Samsun’da üretim yapan firmaların büyük bir kısmı ise yurt dışına ihraç ettiği belirtilirken, geçtiğimiz ay Ankara’da gerçekleştirilen toplantı ile bu ters orantının düzeltilmesi için adım atıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’nın öncülük ettiği toplantının akabinde Sağlık Bakanlığı’nın Samsun’daki firmalardan liste istediği kaydedildi. Yerli ürünlerin kullanımı konusunda yapılan toplantının ikinci ayağının ise bugün Samsun’da gerçekleştirileceği belirtiliyor.

DETAYLI RAPOR SUNULACAK
Bugün sabah saatlerinde Samsun’a gelecek olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz’ün Samsun’da üretim yapan medikal firmaları ile görüşeceği ve firmalarla TSO’da toplantı yapacağı belirtildi. Bafra Medikal OSB’yi de ziyaret etmesi beklenen Gürsöz’ün medikal ürün üretimini yerinde görerek ona göre bir rapor hazırlayacağı ifade edildi. MEDİKÜM üyelerinin de Samsun’daki üretim ile ilgili detaylı bir rapor sunacakları belirtildi. Kurum Başkanı Gürsöz’ün Samsun’daki görüşmeleri sonrası yapacağı değerlendirmenin Samsun’dan tıbbi cihaz alımında etkili olacağı ve bu görüşmenin önemli olduğu kaydedildi.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER