Tirit sezonu başladı

Samsun yöresinde kaz etinden yapılan tiritin sezonu havaların soğumasıyla başladı.

Tirit sezonu başladı

Bölgede yetiştirilen kazlar, havaların soğumasıyla kilo alıp etleri yağlanınca odun ateşinin karşısında damak çatlatan lezzete dönüşüyor. 
Havza ilçesindeki tesislerde, evlerinde tirit yapma imkanı bulamayan müşterilere günler öncesinden randevu verilerek adeta ziyafet sunuluyor.
Odun ateşinin önüne asılan kazlar, iki saatte pişiriliyor ve kazdan akan yağa bandırılan yufka parçaları, bulgur pilavı ve kaz etiyle konuklara ikram ediliyor.

"1,5 ay randevusunu bekleyen var"

Kaz asma usulüyle tirit pişirilen bir tesisin sahibi Mustafa Cendek,  yaptığı açıklamada, tiridi geleneksel yöntemlerle hazırladıklarını belirtti.
Ekim ayı itibariyle tirit yapmaya başladıklarını söyleyen Cendek, şunları dile getirdi:
"Havalar soğuyunca tirit sezonu başlıyor. Nedeni kaz etinin bu aylarda yağlanmaya başlaması ve daha lezzetli hale gelmesi. Hemşehri gecelerinde burada bir araya geliyorlar. Tiridimizin esas özelliği muhabbettir. Dostlar arkadaşlar bir araya gelir muhabbet eder. Randevulu çalışıyoruz çünkü kazın hazırlanma ve pişme süresi uzun. Müşterilerimiz telefon üzerinden randevu alarak geliyorlar. Yoğun olduğumuz zaman bir ay bile randevusunu bekleyen var. Hatta bir buçuk ay. Müşterilerimizin bazıları da bir ay önceden yerlerini ayırtıyorlar ve bekliyorlar."

Cendek, iyi bir tiridin odun ateşi karşısında pişmesi gerektiğini vurgulayarak, "İyi bir tiridin özelliği kazın yağlarının ağır ağır pişerek tavaya inmesi ve yağın bu tavada iyice yanması. Kaz ateşin önüne asılacak, yağ tavaya inecek ve yanacak. Tiridin aslı bu. İyi bir tirit yaklaşık bir buçuk saatte pişiyor. Şu an sezon 200 liradan açıldı. Eğer kaz fiyatları artmaz ise bu fiyattan devam edeceğiz." dedi.
Kasım ayından itibaren işlerinin daha da yoğunlaşacağını ve sezonun mart sonu biteceğini belirten Cendek, bir sezonda 700-800 kaz sattıklarını sözlerine ekledi.
Müşterilerden Öner Aydın, işleri nedeniyle İzmir'den geldiğini belirterek, "Tirit televizyon ve basında dikkatimizi çekti. Kars'ta yapıldığını biliyordum ama Samsun Havza tarafında yapıldığını yeni duydum. Hazır gelmişken denemek istedim." diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER