Teşvikli yatırımlarda patlama

Samsun'da 2017 yılının ilk üç ayında adeta teşvikli yatırım patlaması yaşandı. Çoğunluğu imalat sektöründe olmak üzere toplamda 78 milyon 643 bin 458 TL tutarındaki yatırımlar için teşvik belgesi alındı. Samsun'da bu dönemde sadece bir yabancı yatırımcı kente yatırım yaparken, diğerlerinin tamamı yerli yatırımcıdan geldi

Teşvikli yatırımlarda patlama

Hükümetin yatırımların artırılması için uygulamaya koyduğu KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 70'lik vergi indirimi, yüzde 30'luk YKO desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği ve faiz desteklerinin meyveleri alınmaya başlandı. Samsun'da geçtiğimiz yılların aksine bu yılın ilk 3 ayında toplamda 30 yatırım için teşvik başvuruları yapıldı. Yılın ilk 3 ayında toplam yatırım tutarı 78 milyon 643 bin 458 TL’ye ulaştı. Bu yatırımlar için öngörülen toplam istihdam ise 350 kişiyi buldu.

78.6 MİLYON TL’LİK YATIRIM SÖZÜ

Hazine, Maliye ve Çalışma Bakanlığı'nın verdiği teşvik destekleriyle Ocak-Mart ayları arasında Samsun'da verilen yatırım teşvik belgeleri belli oldu. Buna göre Samsun'da yılın ilk 3 ayında geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir teşvikli yatırım patlaması yaşandı. Çoğunluğu imalat sektöründe olmak üzere toplamda 78 milyon 643 bin 458 TL tutarında yatırım yapıldı. Samsun'da bu dönemde sadece bir yabancı yatırımcı, turizm sektörüne yatırım yaparken, diğer yatırımların tamamı yerli yatırımcıdan geldi.

ÇOĞUNLUĞU İMALAT SEKTÖRÜ

2017 yılının ilk ayında Samsun'da bir tane teşvikli yatırım belgesi çıktı. İmalat sektöründe faaliyet gösteren Remo Mobilya; tevsi ve nakil yatırımı için devletten KDV vistisnası, yüzde 60'lık vergi indirimi, YKO yüzde 25,  5 yıl süreli sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği alan Remo Mobilya pazır mutfak, ahşap kapı, ahşap membran kapak üretimi için 2 milyon 300 bin TL'lik yatırım yaptı. Bu yatırım için 20 kişi istihdamı yapıldı.

ŞUBAT AYINDA BÜYÜK TALEP

Hükümetin yatırımların artırılması için uygulamaya koyduğu KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 70'lik vergi indirimi, yüzde 30'luk YKO desteği, sigorta primi işveren hissesi desteği ve faiz desteklerine bağlı olarak Samsun'da asıl teşvikli yatırım patlaması şubat ayından itibaren yaşandı. Şubat ayında büyük çoğunluğu imalat sektörü olmak üzere toplamda 26 milyon 43 bin 226 TL'yi bulan yatırım kapasitesi ile toplam 89 kişinin istihdam edileceği garantisi verilerek toplamda 9 firma teşvik belgesi aldı.

YENİ YATIRIM YA DA TEVSİ YATIRIMI

Şubat ayındaki yatırımlara bakıldığında Samsun Dortel Grup, PVC kapı ve PVC percere imalatı için komple yeni yatırım yapacağını belirterek, KDV istisnası desteği alarak 830 bin liralık yatırım için teşvik belgesi aldı. Firmanın bu yatırım toplam istihdamı 20 kişi olarak öngörüldü. Bu yatırımın yanı sıra Salim Boz Naturel Isı, ürün çeşitlendirme yatırımı için KDV istisnası desteği alarak 710 bin TL yatırım için 3 kişi istihdam öngörüsüyle teşvik belgesi alırken, Mefa Cerrahi Aletler ise 1 milyon 170 bin TL tutarlı tevsi yatırımı için KDV istisnası, sigorta prim işveren hissesi desteği 7 yıl, vergi indirimi yüzde 40 ve faiz desteğinden de yararlandı. Firma bu yatırım için 12 kişi istihdam edeceğini belgeledi.

SAMSUN YURT SAVUNMA’DAN YENİ YATIRIM

Samsun'da şubat ayında yatırım teşvik belgesi alan başka bir firma da son yıllarda özellikle savunma sanayi ihracatında ön plana çıkan Samsun Yurt Savunma oldu. İmalat sektöründe faaliyet gösteren firma; 3 milyon 260 bin TL'lik tevsi yatırımı için KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, sigorta primi işveren desteğinden yararlandı. Polimer gövdeli tabanca imalatı için teşvik yatırım belgesi alan firma, bu yatırımı için 3 kişilik istihdam sözü verdi.

ENERGES’DEN 3 AYRI SANTRAL YATIRIMI

Samsun'da şubat ayında 3 ayrı enerji yatırımı için yatırım teşvik belgesi alan İstanbul merkezli Engerges firması da dikkatlerden kaçmadı. Energes toplamda 12 milyon TL'ye yaklaşan elektrik enerjisi üretimine dayalı 3 ayrı yatırımlarının tamamı için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası desteklerinden yararlandı. Firma ve bu yatırımları içinse 6 kişilik istihdam taahhüdünde bulundu.

TEK YABANCI YATIRIMCI OTEL AÇIYOR

Yılın ilk üç ayında Samsun'a yatırım yapmak için teşvik belgesi alan tek yabancı yatırımcı ise Nazenin Turizm İnşaat Sanayi oldu. Turizm sektöründe faaliyet gösterecek olan firma, 3 milyon 72 bin TL'lik yatırım tutarıyla 3 yıldızlı otel yapımı için sigorta primi işveren hissesi desteği 5 yıl, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 25, KDV istisnası, faiz desteğinden yararlandı. Firma otel yatırımı için 3 kişilik istihdam garantisi verdi.

İRFANİYE’DEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM YATIRIMI

Şubat ayında bir yatırım teşvik belgesini de İrfaniye Eğitim Kültür Hizmetleri Derneği aldı. Okul öncesi eğitim kurumu kurmak için 5 milyon 500 bin TL'lik yatırım yapacağını belgeleyen firma, 40 kişinin istihdam edileceği 320 öğrencinin eğitim görmesinin hedeflendiği yatırım için, KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, sigorta primi işveren hissesi desteği 7 yıl ve faiz desteği aldı. Tüm bu yatırımlarla şubat ayında toplam sabit yatırım tutarı 26 milyon 43 bin 226 TL olurken, istihdam öngörüsü ise 89 kişi olarak belirlendi.

MART AYINDA 10 BELGE VERİLDİ

Samsun'da 2017 yılının ilk 3 ayında en fazla yatırım teşvik belgesi mart ayında alındı. Toplamda 10 yatırım teşvik belgesinin alındığı mart ayında toplam sabit yatırım 50 milyon 300 bin 232 TL, istihdam ise 241 kişiye yükseldi. Mart ayında devletten KDV indirimi, yüzde 60'lık vergi indirimi, YKO yüzde 25, sigorta primi işveren hissesi desteği 5 yıl süreli, su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren Samsun Balıkçılık 2 milyon 500 bin TL'lik, 5 kişi istihdamlı tevsi yatırımı için teşvik belgesi aldı.

CHP’Lİ VEKİL DE TEŞVİK BELGESİ ALDI

Samsun'da dikkati çeken bir yatırım teşvik belgesi de CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'in sahibi bulunduğu Zeybek İnşaat ve Turizm firması aldı. Firma komple yeni yatırım talebiyle kuracağı su dolumu desisi için,  5 milyon 700 bin TL tutarında yatırım yapacağını belirterek teşvik başvurusunda bulundu. 25 kişinin istihdam edileceği sözünün verildiği yatırım için firmaya KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği 5 yıl, vergi indirimi yüzde 60 ve YKO yüzde 25 teşvik desteği sağlandı.

TEKSTİL FİRMALARI DA TEŞVİKLENDİ

Mart ayında manifatura ve tekstil sektöründe füüliyet gösteren Yaşar Manifatura ile Sem Tekstil de tevsi yatırımları için aynı desteklerden yararlanırken, Sem Tekstil 1 milyon 165 bin TL tutarındaki yatırımı için 50 kişinin istihdam edileceği, Yaşar Manifatura da 2 milyon 660 bin TL'lik yatırımı için 50 kişi istihdam sözü verdi.

MODERNİZASYON İÇİN DE TEŞVİK ALINDI

Mart ayında KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi yüzde 60, YKO yüzde 26 ve faiz desteği teşviklerinden yararlanarak yatırım teşvik belgesi alan bir firma da 2 milyon 600 bin TL'lik modernizasyon yatırımı yapacağını belgeleyen Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi oldu. Bu firmanın yanı sıra Alkılıç Yapı Malzemeleri ise duş ve küvet kabini, akrilik lavabo eyvesi, alimünyüm menfez imalatı için 2 milyon 527 bin TL'lik, 15 kişinin istihdam edileceği yatırımı için KDV istisnası, vergi indirimi yüzde 25, sigorta teşvik primi desteğinden yararlandı.

KAVAK OSB’YE YENİ FABRİKA

Mart ayında Kavak Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım yapmak üzere teşvik belgesi alan firma ise Musa Şentürk Meşale Isı oldu. Soba borusu imalatı için komple yeni yatırım başvurusunda bulunan firma 30 kişi istihdamlı, yaklaşık 5 milyon TL'lik yatırımı için KDV İstisnası, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği 6 Yıl ve faiiz desteğinden yararlandı.

SAMSUNPORT GÜNEŞ SANTRALİ KURUYOR

Mart ayında ayrıca Samsunport (Çatı Üstü GES) komple yeni yatırımı için 16 milyonluk yatırım taahüdünde bulunarak gümrük vergisi muafiyeti, KDV İstisnası da verilerek teşvik belgesi aldı. Atayolu Eğitim Hizmetleri ise KDV İstisnası, Vergi İndirimi yüzde 80, YKO yüzde 40, Faiz Desteği yüzde 25, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği 7 Yıl teşvikleriyle 2 milyon 367 bin 260 TL tutarında yatırım için 25 kişinin istihdam edileceğini belirterek, belge aldı. Mart ayında son olarak Güven Atık Toplama ve Değerlendirme Sanayi komple yeni yatırımı için KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği 5 Yıl,  Vergi İndirimi yüzde 60, YKO yüzde 25 ve Faiz Desteğinden yararlandı. Metal olmayan atık geri kazanımına dayalı 9 milyon 790 bin TL tutarında yatırım sözü veren firma, 40 kişi isdihdam edeceğini öngördü.

Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER