Tersane alanına Savunma Sanayi OSB

Samsun Yurt Savunma Sanayi, Gelemen'de boş durumda bulunan tersane alanının savunma sanayi için kümelenme bölgesi olmasını istedi.

Tersane alanına Savunma Sanayi OSB

Samsun’un Gelemen bölgesinde 2011 yılında mendirek ve liman inşaatı tamamlanan ancak dünyadaki krizin tersane sektörünü durma noktasına getirmesi nedeniyle yatırım yapılamayan alanın, Savunma Sanayi OSB olması için ilk ciddi teklif, Canik markasıyla ürettikleri silahı dünya markası haline getiren Samsun Yurt Savunma'dan geldi. Samsun Yurt Savunma Teknik Müdürü Selçuk Temelli, "Biz artık Merkez OSB'deki yerimize sığmıyoruz. Bu alan savunma sanayi OSB olursa, Samsun ekonomisi için çok önemli bir istihdam ve savunma sanayi üretim merkezi kümelenmesinin önünü açar" dedi.
SAMSUN YURT SAVUNMA ÖNERDİ
Samsun'da Canik markasıyla ürettikleri silahı dünya markası haline getiren Samsun Yurt Savunma, hızla büyüyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın Milli Tabanca Projesi (MTP) ve milli uçaksavar projesini üstlenen Samsun Yurt Savunma Sanayi, halen boş durumda bulunan ve tersane sektörünün dünyada yaşanan kriz nedeniyle durmasıyla hiçbir yatırımın yapılamadığı Gelemen'deki tersane alanının Savunma Sanayi OSB haline getirilmesini istedi. 
MTP PROJESİ ÜRETİME HAZIR
Samsun Yurt Savunma Sanayi Teknik Müdürü Selçuk Temelli, 93.5 frekansında yayın yapan Radyo Gerçek'te Gülsüm Atik'in hazırlayıp sunduğu Gerçek Gündem programının canlı yayın konuğu oldu. Halen çalışmaları davem eden Milli Tabanca Projesi (MTP) için Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda yapılan testleri geçen iki şirketten birisi olduklarını kaydeden Temelli, onay gelir gelmez üretime başlayacaklarını ifade etti.
YILIN TABANCASI SEÇİLDİ
Samsun Yurt Savunma Sanayi'nin her geçen gün büyüdüğünü ve ürettiği TP9 SFX modeli tabancanın geçen haziran ayında ABD'de 'yılın silahı' seçildiğini belirten Temelli, ABD'de de yabancı birf irmayla üretim yapmak için çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.
SAMSUN'UN ÖNÜNÜ AÇAR
Samsun Yurt Savunma'nın artık kabuğuna sığmadığını ve bir dünya markası olarak tanındığını dile getiren Temelli, "Samsun Yurt Savunma halen Merkez OSB'deki fabrikasında üretim yapıyor. Ancak bu fabrika artık bize yetmiyor. Biz de yeni bir yer talebinde bulunduk. Gelemen bölgesinde daha önce tersane sektörü için düşünülen bu alan savunma sanayi için organize sanayi bölgesi olabilir. Burada oluşturulacak savunma sanayi kümelenmesi, Samsun'un önünü açar. Samsun'da savunma sanayi alanında bir organize sanayi bölgesi oluşturulması, kentteki işsizlik rakamlarının düşürülmesi ve istihdamın arttırılmasına da büyük katkı sağlar" diye konuştu.
BÜYÜK BİR DÖVİZ KAZANCI
Samsun Yurt Savunma olarak 2012 yılından bu yana uzun namlulu silah üretimi için de çalışma yaptıklarını, halk arasında uçaksavar olarak bilinen ve zırhlı araçlara ve helikopterlere de yerleştirilebilecek bu silah için üretime geçmeye hazır olduklarını ifade eden Temelli, "Savunma sanayiinde yerlileşmek büyük bir döviz kazancı anlamına geliyor. Cumhurbaşkanımızın silahtaki yerlileşme açıklamaları da bizlere şevk veriyor. Samsun da savunma sanayiinde, böyle bir organize sanayi bölgesi oluşturularak öne çıkabilir ve yatırımcıları da buraya çekebilir. Savunma Sanayi OSB, Samsun için büyük bir fırsat olur. Silahta dışa bağımlılıktan mutlaka ama mutlaka kurtulmamız gerekiyor. Samsun Yurt Savunma olarak, biz buna sonuna kadar hazırız" görüşünü dile getirdi.


Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER