Terme'yi karıştıran isim değişikliğinde geri adım

Terme Belediye Meclisi'nde alınan Terme Cumhuriyet Meydanı'nın adının 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak değiştirilmesinden vazgeçiliyor

Terme'yi karıştıran isim değişikliğinde geri adım

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun da 'İstirham ediyorum' diyerek uyardığı isim değişikliği konusunda, AK Partili Terme Meclis Üyesi Sabri Aslan, "Terme Meclisi'nin Cumhuriyetle bir problemi yok. Bir yanlış anlaşılma varsa düzeltiriz" dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, eylül ayı toplantısı Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında yapıldı. Toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın talebiyle eski Büyük Otel arazisine yapılan parkın adının 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak isimlendirilmesine ilişkin teklif, oybirliğiyle kabul edildi. Meclis ayrıca park içindeki parselde inşa edilen çok amaçlı salonun zemin katındaki salona 15 Temmuz'da şehit düşen AK Parti'nin reklamcısı Erol Kolçak ile 15 Temmuz darbe girişiminin kahramanı Astsubay Ömer Halisdemir'in adının verilmesine ilişkin teklifi de onayladı.

TERME MEYDANININ ADI

Meclis'te söz alan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek, söz konusu isim değişikliklerinin son derece yerinde olduğunu, grup olarak kendilerinin de desteklediğini belirtti. Tüfek, daha önce isim verilmeyen cadde, sokak ve parklara 15 Temmuz'a yönelik isimler verilmesinin doğru olduğunu, ancak Terme Cumhuriyet Meydanı gibi adı cumhuriyetle özdeşleşmiş yerlerde isim değişikliği yapılmasının doğru olmadığını dile getirdi. Terme Belediye Meclisi'nin aldığı bir kararla Terme Cumhuriyet Meydanı'nın adını 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak değiştirdiğini ifade eden Tüfek, "İlçe belediye meclislerinin kanun gereğince cadde, meydan ve sokak isimlerini değiştirme yetkisi bulunmuyor. Bukonudaki yetki Büyükşehir Belediye Meclisi'nin. Bu durumda alınan karar kabül mü kalacak?" diye sordu.

ÇAKIR: YETKİ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NİN

Meclis Başkanvekili Turan Çakır da Terme Belediye Meclisi'nin böyle bir hassasiyet göstermesinin saygı duyulacak bir çalışma olduğunu belirtirken, "Ancak isim verme yetkisi Büyükşehir Belediye Meclisi'ne ait. Bu nedenle isim değişikliğinin netleşmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gelmesi ve geçmesi gerekiyor. Zaman içinde getirirlerse bakacağız" diye konuştu.

YANLIŞ ANLAMA VARSA DÜZELTİRİZ

Daha sonra söz alan AK Parti Terme Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sabri Arslan ise, Terme halkının da, Terme Meclisi'nin de cumhuriyetle bir problemi olmadığının altını çizdi. "Bu konuda bir yanlış anlaşılma varsa düzeltmeye hazırız" diyen Sabri Arslan, "Yani inadına bir durum söz konusu değildir. Bizim cumhuriyetimizin, kurumlarımızın başında olmasından bir sorunumuz yok. Zaten 15 Temmuz darbe girişimine milletimiz; cumhuriyeti korumak için karşı çıktı ve meydanlara indi. Eğer bir yanlış anlaşılma varsa geri adım atarız, kararı düzeltiriz" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER