Terme'de termik santral endişesi

Samsun Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, yargı sürecinde olan ve ilçede kurulması gündeme gelen termik santralle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Terme'de termik santral endişesi
Terme'de 3 yıldır kurulması gündemde olan termik santralle ilgili Belediye Başkanı Şenol Kul, "Santralin mahkeme süreci devam ediyor. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Termik santral konusunu mahkeme sürecinin de tamamlanmasıyla tamamen gündemden çıkaracağız" dedi.Hükümet temsilcilerinin yerli kömürle enerji üretiminin desteklenmesine yönelik, yeni enerji politikaları kapsamında yaptığı açıklamalarla birlikte, Termeliler kömürle çalışan termik santral endişesi yaşamaya başladı. TİM Avrasya Şirketi'ne verilen ÇED Olumlu raporunun iptal edilmesine rağmen, mahkeme sürecinin halen devam ediyor olması gözleri Danıştay'a çevirdi.
TERME’DE YERLİ KÖMÜR YOK
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının 'yerli kömür üretiminin desteklenmesine yönelik olduğunu söyledi. TİM Avrasya Şirketi'nin Terme'de kurmak istediği santralin ise Bolivya'dan getirilmesinin öngörüldüğünü anımsatan Şenol Kul, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanımız yerli kömür üretimine dikkat çekiyorlar. Bildiğiniz gibi Terme'de kömür yok. Bu santrallerin de yerli kömür neredeyse oraya yapılması mümkün olur. O yüzden böyle bir santralin burada kurulmasının ekonomik olarak bir kârlılığı da olmaz" dedi.
YİNE DE TERBİRLİ OLMALIYIZ
Terme'de santral için şirketin ısrar ettiği bölgenin artık tabiat parkı ilan edildiğini de anımsatan Şenol Kul, "Bilindiği gibi bakanlık tarafından firmaya verilen ÇED kararı da iptal edildi. Bunun üzerine şirket, Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu ama bu itirazı da reddedildi. Şimdi ise itirazlarını Danıştay'a sundular. Süreç halen Danıştay'da devam ediyor. Terme'de kömür yok. Ama yine de ne olur ne olmaz diye tedbiri elden bırakmak olmaz. Bütün dikkatimizle bu santral konusunu takip ediyoruz. Doğal güzellikleri de artık tescillenen Terme'de, bu termik santral konusunu mahkeme sürecinin de tamamlanmasıyla tamamen gündemden çıkaracağız" diye konuştu.
Gülsüm ATİK
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER