'Terme'de Su Sorunu Bitecek'

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Terme’nin ilçe merkezinde kot farkından dolayı çoğu zaman ikinci katlardan yukarı su verilemediğini belirtirken, yeni depo ile 9. kata kadar su verilebileceğini söyledi

'Terme'de Su Sorunu Bitecek'

İlçelerde çok yönlü çalışmalar yaptıklarını ifade eden SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Terme ilçesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Terme ilçesine yaklaşık 25 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını dile getiren Demircioğlu, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’un yaptıkları çalışmadan dolayı kendilerine teşekkür ettiğini söyledi.

YILSONUNDA HİZMETE GİRECEK

Demircioğlu, “Terme ilçemizde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Terme’nin bütün problemlerini çözmek üzere organize olduk. İlçedeki tüm eksiklikler ve ihtiyaçların tespitleri yapılarak ihalelerimizi ve çalışma programımızı da buna göre ayarladık. Terme’de çalışmayan ve kullanılamaz hale gelmiş kötü bir atık su arıtma tesisi var. Bu tesis oksidasyon havuzu tabir edilen bir tesis. Kapakları arızalanmış, deniz deşarjları yok, içerisi tamamen arıtma çamuru ile kaplanmış. Biz bu tesisle ilgili bir proje hazırladık. Oksidasyon havuzundan arıtılarak çıkacak olan suyun denizin dibine bin 500 metre boru döşeyerek açık deniz deşarjı projesini yaptık. Okisdasyon havuzlarının bakım ve onarım çalışmaları da devam ediyor ve yılsonuna kadar bu tesisimiz hizmete girecek. Bu tesisimizle ilgili yaptığımız çalışmaların yatırım bedeli ise 4 milyon TL civarında” dedi.

YAĞMUR SUYU HATTI YOK DENECEK KADAR AZ

İlçede kanalizasyon ve yağmur suyu tesislerinde düzenlemeye gittiklerini kaydeden Demircioğlu, ilçe merkezinde yağmur suyu hattının yok denecek kadar az olmasından yakındı. Demircioğlu, “Kanalizasyonu hallederken mevcut kanalizasyon ve yağmur suyu tesislerinin de yenilenmesi gerekiyor. Terme’nin merkezinde yağmur suyu hattı yok denecek kadar çok az. İlçenin Çarşamba Caddesi, Atatürk Caddesi, Ünye Caddesi ve Pazar yeri çevresi her yağmur yağdığında yağmur suları bu bölgeleri basarak vatandaşların zarar görmesine sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için önce geçtiğimiz yıl 8 bin 641 metre atık su ve yağmur suyu hattı döşendi. Terme’nin yağmur ve atık su ile ilgili problemleri ortadan kalkmış olacak” diye belirtti.TERME ÇAYI GÜZEL BİR GÖRÜNÜM ALDI

Genel Müdür Kamil Demircioğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın projeleri çerçevesinde yer alan Terme Çayı’nda tekne turu düzenlenmesi için temizlik ve tanzim çalışmaları yapıyoruz. İki adet ekskavatör ile çalışmalarımızı yapıyoruz. Terme Çayı’nın görüntüsüne baktığımızda eskisi ile mukayese edilmeyecek kadar güzel bir görünüm aldı. Terme’nin Sakarlı Beldesi’nde kanalizasyonlar ırmağa akıyordu. Bunun için de çalışmalar yaparak hem kanalizasyon hem de arıtma tesisi ihalesini yaptık. Sakarlı Beldesi’nin kanalizasyon işleri bitmek üzere, arıtma tesisi ile ilgili çalışmalarda iki ay içerisinde tamamlanmış olacak. Böylece Sakarlı Beldesi’nin atık su hatları ile ilgili ve atık su arıtma tesisi ile ilgili problem halledilerek beldenin dereyi kirletme durumu önlenecek” diye kaydetti.

9. KATLAR DA ARTIK SU SIKINTISI YAŞAMAYACAK

İlçenin içme suyu sorununa da el attıklarını söyleyen Demircioğlu, “Terme ilçesinin merkezinde yoğun bir şekilde içme suyu sıkıntısı vardı. Bu sıkıntının da iki ana sebebi vardı. Bunlardan birisi mevcut içme suyu kaynaklarının yetersiz gelmesi. 2014 yılında yaz ayında aşırı derecede su sıkıntısı yaşandı. Terme’nin suyunu temin eden Köybucağı bölgesindeki ırmak kenarında bulunan sondajlarda ve kesonlarda su kalmadı. Bu bölgede üç ayrı sondaj vurduk ve bu sondajlardan çıkan suları depolara bağladık. Su sıkıntısının yaşanmasına neden olan ikinci sebep ise Terme alçaklarda kurulmuş yer. Burada ayaklı depondan verilen su ise en fazla ikinci kata kadar yetebilecek kotta. Binaların 3. veya 4.  katlara sadece geceleri su çok yükseldiğinde su verilebiliyordu. Bu sorunu çözmek için proje geliştirdik. 4 milyon TL civarında bir yatırım ile 500’lük borularla Köybucağı deposuna gelen suyu Dibekli mevkiinde yapılmakta olan 500 tonluk depoya basılacak. Bu deponun kotu ise 80 kotlarında olduğu için şehre verilen suyun 9. katlara kadar rahatlıkla kullanılabilmesi sağlanacak. Bunun için de 4 kilometre uzunluğunda 500’lük polietilen boru hattı döşeniyor” dedi.

SU KAYNAKLARI ARIYORUZ

Yeni su kaynakları arayışlarını da sürdürdüklerini belirten Demircioğlu, “Terme ilçesinin köylerindeki su sıkıntısı için de çalışmalarımız devam ediyor. 23 farklı noktada sondaj etüdü yaptık. Sondaj önerilenlerden 13 tanesinin sondajını açtık. Bunlardan suyu uygun çıkanların büyük bir bölümünün proje çalışmalarına da hemen başlandı. Köylerin içme suyu ile ilgili çalışmalarımızda aralıksız devam ediyor. Problemli ve suyu çıkartamadığımız bazı köylerimiz var. Bunlarda yeni su kaynakları arayışımız devam ediyor. Eğer su kaynağı bulamazsak başka yerden su getirerek halkımızın kullanımına sunacağız. Bazlamaç, Evci, Kocaman ve Sakarlı’da bulunan içme suyu arıtma tesislerinin uzun zamandır bakımları yapılamamış, bazıları ise çok kötü durumdaydı. Bunlar için esaslı bir rehabilitasyonlar yapıldı. Bunlarla ilgili ise 1 milyon TL civarında bir harcama yaptık. İlçedeki içme suyu çalışması kapsamında, 32 bin 500 metre içme suyu hattı döşendi. Bunun maliyeti ise 7,5 milyon TL. Biz bununla da yetinmeyerek köylere yönelim bir ihale daha gerçekleştirilerek önümüzdeki yılın sonunda köylerin tamamına içme suyu vermeyi hedefliyoruz. Terme’ye yaklaşık 25 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER