Terme'de referandum yapılacak

Samsun'un Terme İlçesi'nde Belediye Başkanı Şenol Kul, 21 Mayıs'ta 'Çarşamba'ya bağlanmak için' referandum yapacak olan Muratlı Mahallesi halkına seslendi.

Terme'de referandum yapılacak

Terme İlçesinin 78 mahallesinden biri olan Muratlı Mahallesi, yarın gideceği referandum ile Çarşamba İlçesine bağlanma konusunda evet hayır diyecek. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, makamında Muratlı mahallesi muhtarı Erol Sağlam ve Terme ilçesindeki tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin bulunduğu toplantıda, bir araya gelerek referandum sürecini değerlendirdi.
'FAYDASI OLMAZ, KİMSEYE MUTLULUK GETİRMEZ'
Başkan Şenol Kul, Terme'den ayrılarak Çarşamba'ya bağlanmak konusunda 21 Mayıs'ta halk oylaması yapılacak olan Muratlı Mahallesi halkına seslendi. Şenol Kul, "Sizleri ve sizlere hizmet etmeyi seviyoruz, tarihi birliktelikten ayrılığa gitmek hiç kimseye bir fayda getirmediği gibi mutluluk da getirmez. Gelin beraberce sorunları çözerek daha mutlu ve huzurlu yaşamak için birlikte yaşama iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyarak ortak geleceğimize birlikte yürüyelim" dedi.
SORUN BELEDİYE HİZMETLERİNDE DEĞİL 
Muratlı Mahallesi muhtarı ve sakinleriyle ne hizmetler konusunda ne de başka konularda herhangi bir sorun yaşanmadığı için bu beklenmedik talepten son dakika da haberdar olduklarına dikkati çeken Şenol Kul, "Maalesef tarafımıza ne bir görüş soruldu ne de bir bilgilendirilme yapıldı. Üstelik Terme Kaymakamlığı'nın olumsuz görüşüne rağmen süreç işletilerek halk oylaması tarihi belirlenmiştir. Olayı duyar duymaz muhtarımız Erol Sağlam ve bir grup vatandaşla görüştük. Kendileri bizlere, belediye hizmetleriyle ilgili bir sorun yaşamadıklarını belirtti. Sosyal ve ekonomik ilişkiler açısından Çarşamba'ya daha yakın olduklarını belirttiler. Sosyal ve ekonomik ilişkilerin kurulması yönünde bir engel olmadığını, uzaklığın ise ayrılma için bir gerekçe olmamayacağını kendilerine ilettik" diye konuştu.
'ERTELENMESİ TALEBİMİZ REDDEDİLDİ'
Muratlı'nın Terme'nin bir parçası olduğu ve sadece halk oylamasına bakılarak karar almanın sağlıklı olmayacağı gibi ilçe acısından da kabul edilebilir bir durum olmadığına vurgu yapan Kul, “Vatandaşların tek taraflı bir bilgilendirmeyle karar vermesi doğru değil. Halk oylamasının ertelenmesi talebimiz reddedildi. Halk oylaması, önceden belirlenen amaçlar doğrultusunda formaliteden ibaret bir sürece dönüştürülmüştür. Muhtarla halkla bir araya gelerek onları bilgilendirmek amacıyla toplantı yapmamızın sağlıklı ve sağduyulu karar almalarına yardımcı olacağını söyleyerek toplantı talep ettik ancak muhtarımız halk oylaması tarihinin çok yakın olduğu bunun için yeterli zamanın olmadığını belirterek talebimizi uygun görmemiştir."

'TEK TARAFLI BİLGİLENDİRME YAPILMIŞ'
Mahallenin Çarşamba İlçesi'ne bağlanmasının kimseye avantaj sağlamayacağını savunan Başkan Şenol Kul, "Çarşamba'ya daha kolay gidebileceklerini, ekonomik ve sosyal ilişkilerini bu ilçemizle daha kolay yapabileceklerini söylediler. Ben de kendilerine, 'Bunları şu an yapamıyor musunuz? Bunları gerçekleştirmenizin önündeki engel ne?' diye sordum, yanıt alamadım. Terme Çarşamba'ya göre 4 veya 5 kilometre daha uzak? Eğer uzaklık sorun ise Çınarlık'la Çarşamba arası ne kadar? O zaman Çınarlık Tekkeköy'e ya da Samsuna bağlansın. Ulaşım sorun ise belediye olarak bunu çözebileceğimizi söyledim. Ancak anladığım kadarıyla bizim dışımızda birileri tek taraflı bilgilendirmeyle vatandaşları etkilemiş" dedi.
AK PARTİ İLÇE BAŞKANI ALİ KILIÇ: İLÇEMİZİN HER MAHALLESİ DEĞERLİDİR
Her mahallenin Terme için değerli olduğunu ifade eden AK Parti Terme İlçe Başkanı Ali Kılıç “Mahalle de yaşayan halkımız sosyal, beşeri, ekonomik ilişkilerini Çarşambayla kurmuşlar. Eğer sorun sadece Terme’nin uzaklığı ve ulaşımı ise Terme İlçe merkezine ulaşımın daha kolay sağlanması için özel bir hat koyulabilir. Ama vatandaşın aklında hizmet veya ulaşım yok. Toprak olarak yine Terme’ye bağlı kalınsın. Diğer ilişkileri aynı şekilde devam etsin. İlçemizin her mahallesi bizler için değerlidir. Onların huzuru ve refahı için bizler gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çarşamba ilçesine bağlanmakla tüm sorunlar çözülmez.” diye ifade etti.
TİAD BAŞKANI MUHARREM ÇELİK: KÖTÜ ÖRNEK OLUR
Terme İş Adamları Derneği(TİAD) Başkanı Muharrem Çelik, Muratlı mahallesinin Terme’nin çok önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Biz 78 mahallemizle etle tırnak gibiyiz. Muratlı mahallemizin Terme’de kalması için iş adamları olarak ne yapılması gerekiyor ise yapmaya hazırız. Konu Çarşamba ilçesine yakın olması ile ilişkilendiriliyor. Doğuda Kuşça Ünye’ye, Kuzeyde Şeyhli ve Oğuzlu mahallelerimiz Salıpazarı’na daha yakın. Ünye’nin Fatsa’ya, Fatsa’nın Perşembe’ye yakın mahalleleri var. Bu sonuç ayrılma yönünde sonuçlanırsa çok kötü örnek olabilir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER