Terme Çayı dizginlenebilecek mi?

Her yıl özellikle kış aylarında sağanak yağışlar nedeniyle taşma seviyesine ulaşan Terme Çayı, ilçe sakinlerine ölüm korku yaşatmaya devam ediyor. Belediye Başkanı, taşkınları önlemek için ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor

Terme Çayı dizginlenebilecek mi?

Her yıl kış aylarında sağanak yapışlar nedeniyle taşma tehlikesi yaşanan Terme Çayı, bu sene de tehlikeye davet çıkartıyor. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme Çayı’nın ıslahı için hali hazırda başlanan ve yatırım programına alınan projelerin olduğunu söyledi. Şenol Kul, 280 Milyon Lira değerinde ıslah ve rekreasyon projeleri olduğunu ve 2018 yılı yatırım programına alınması için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

‘REGÜLATÖR PROJESİNİN YÜZDE 70’İ TAMAMLANDI’

Başkan Şenol Kul, ilk olarak; “Yağmurlar yağdığı zaman Terme Çayı’mızda sel taşkını tehlikesi yaşıyoruz. Bununla ilgili yapılan planlamalar çerçevesinde; yaklaşık 15 milyon liraya Türkiye’de ilk defa uygulanan regülatör yapımına başlandı ve projemizin yaklaşık yüzde 70’i tamamlanmış durumda. Sonuç alacağına inandığımız bu projemizi, Ağustos ayında bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

280 MİLYON LİRALIK ISLAH PROJESİ DSİ’DE

Terme’yi sel taşkınlarından korumak amacıyla yapılan Salıpazarı Barajı’nın ihalesinin bittiğini ve proje çalışmalarının başlamak üzere olduğunu kaydeden Başkan Şenol Kul, “Bunlar yapıldıktan sonra ayrıca yine Terme Çayı’mızla ilgili, ıslah ve rekreasyonu ile ilgili 280 Milyonluk projemiz var. Bu projemiz de bitti ve Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’müze sunuldu. Bu projemizin de 2018 yılı yatırım programına alınması için elimizden geleni yapacağız. Bu projemiz de yatırım programına alınırsa, Termeli vatandaşlarımız gönlü ferah olacak ve rahat içerisinde geleceğe bakacak. Şu anda biten ve bir kısmının yapım aşaması devam eden projelerimiz var. İnşallah, projemiz yatırım programına alınarak devam eder ve Termemiz bu taşkın tehlikesinden kurtulur” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER