Teknoloji bir mesleği daha öldürüyor

Hızla gelişen teknoloji eski haberleşme yöntemlerini rafa kaldırdı. Mektup gibi alışkanlıklarımız günden güne yok olmaya devam ediyor. Ve bununla beraber, bu alışkanlıklarımızın ihtiyacını karşılayan sektörler…

Teknoloji bir mesleği  daha öldürüyor

Samsun Merkez Postanesi önünde 20 yıldır açtığı tezgahında kalem, çakmak, yara bandı, pil ve zarf gibi ürünlerin satışını yapan 69 yaşındaki Mustafa Yılmaz, sektörün tükenişini şöyle anlatıyor; “Ben aslında emekliyim ama 20 yıldır buradayım. Eskiye oranla işlerimiz çok düşük. Evde yatacağıma, burada çalışarak vakit geçiriyorum. En çok sattığım ürün, zarf oluyor. Ancak satışlarım eski dönemlere nazaran çok düşük. Eskiden satışlarımız çok daha daha güzeldi ve günde 500 civarında zarf satıyordum. Şimdilerde ise ayda 150 adet zarf anca satabiliyorum. Bu satışı da postane önünde olduğumdan dolayı yapabiliyorum. Başka bir bölgede zarf satmak çok zor” diye konuştu.

ARTIK KİMSE KİMSEYE MEKTUP YAZMIYOR

Yılmaz, şöyle devam etti; “Eskiden insanlar birbirine mektup yazar gönderirdi. Şimdi ise böyle bir şey kalmadı. Çok özel olmadıkça kimse kimseye mektup yazmıyor. Zaten teknoloji aldı başını gidiyor. Mesajlaşma yöntemi insanlara daha kolay geliyor. Böyle giderse ‘İlerleyen zamanlarda mektuplaşma tamamen biter’ diye düşünüyorum.”

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER