'Tek adamlık' diyerek kaos istiyorlar

AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, 'Partili Cumhurbaşkanı' sistemini öngören anayasa değişikliklerinin 'Tek adamlık' getireceği eleştirilerine sert çıktı, "Seçilemeyeceklerini bildikleri için bu söylemle kaos oluşturmak istiyorlar" dedi.

'Tek adamlık' diyerek kaos istiyorlar

AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, TBMM Anayasa Komisyonu'nda, 3 Ocak'tan itibaren de Genel Kurul'da görüşmelerine başlanacak olan, 'Partili Cumhurbaşkanı'nı da öngören 21 maddelik anayasa değişikliği paketiyle ilgili, muhalefetten ve bazı çevrelerden gelen eleştirileri yanıtladı. Göksel, sistemin Türkiye'yi 'tek adamlığa' götüreceği iddialarının hiçbir doğruluğunun olmadığını belirtirken, "Bu eleştiriyi yapanlar, kendilerinin adaylarının seçilmeyeceği kaygısıyla bu düzenlemeyi kaosa çevirmeye çalışıyorlar" diye belirtti.

 

GERÇEK GÜNDEM’E KATILDI

AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, 93.5 frenkansında yayın yapan Radyo Gerçek'te, Gülsüm Atik'in hazırlayıp sunduğu, "Gençek Gündem' programının bu haftaki canlı yayın konuğu oldu. TBMM Anayasa Komisyonu'nda salı gününden itibaren görüşmelerine başlanacak olan anayasa değişiklik paketiyle ilgili soruları yanıtlayan Göksel, 'partili cumhurbaşkanı'nı da kapsayan paketin Türkiye'nin önünü açacağını, büyümesine katkı vereceğini söyledi.

 

DARBE ANAYASASI DEĞİŞMELİ

AK Parti'nin diğer partiler gibi mevcut darbe anayasasının değiştirme kararının seçim beyannamesinde bulunduğunu ve sivil anayasa konusunu her zaman önemsediklerini dile getiren Göksel, "Biz darbe anayasasının değişmesi gerektiğini her zaman söyledik. Bizim düşüncemiz başkanlık sisteminin de içinde bulunduğu bir sivil anayasaydı. Ancak MHP ile yapılan anlaşma gereğince bunun 'partili cumhurbaşkanı' olarak isimlendirilmesi konusunda mutabık kalındı. Buna neden ihtiyaç duyuluyor. Cumhurbaşkanımızın da her zaman üzerinde durduğu bir konu var. Mevcut sistemde cumhurbaşkanının yetkisi çok fazla olmasına rağmen sorumluluğu yok. Bu sistem edğiştiğinde sorumluluğu olacak. Başkan seçilen kişi, yürütmesini dışarıdan oluşturacak. Yasaları ise parlamento yapacak. Bu da yürütmenin daha hızlı karar almasını sağlayacak" diye konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK

Muharrem Göksel, "Başkanın partili olması 'tek adamlığa' gideriz eleştirileri var. Bu konudaki değerlendirmeleriniz nedir?" sorusu üzerine de, öngörülen sistemde 'tek adamlığa' gidecebir durum olmadığını belirtti. Seçilecek başkanın kanunlara göre hareket edeceğini, kanunları da parlamentonun yapacağını vurğulayan Göksel, "Başkan seçilen kişi parlamentonun çıkarmadığı bir kanunla hükmedebilir mi? Bu nasıl tek kişi ya da tek adamlık olacak, algılamak mümkün değil. Tam tersi, başkan yürütmeyi çalıştırmakla, parlamento da başkanı çalıştırmakla mükellef olacak. Başkan yürütmeyi hızlı çalıştırınca da, Türkiye'nin çok daha hızlı büyüme trendine gireceğine inanıyoruz" dedi.

 

 

BÜROKRASİ BÜYÜK ENGEL

Mevcut parlamenter sistemde ekonomik kararların hükümet tarafından alınıyor gibi görünse de gerçekte komisyonlarda alındığını,  bu kararları komisyonlara getirenlerin ise 'bürokratlar' olduğuna dikkati çeken Göksel, "Dolayısıyla bizler bürokratların hazırladığı bir ekonomik kalkınma hamlesini uyguluyoruz. Bu bürokratlar da kolay kolay değiştirilemiyor. Başkan olan kişi bürokrasiyi böyle çalıştırmıyorsa, kendi bakış açına göre bürokrat atamasını yaptırabilecek ve daha hızlı çalışabilecek. Yeni sistem bunu öngörüyor" diye konuştu.

 

KENDİ EKİBİNİ OLUŞTURACAK

Yeni sistemde partili cumhurbaşkanının kendi çalışacağı bürokratları vererek, ekibiyle çalışma olanağına sahip olacağını vurgulayan Göksel; "Burada da başkanın ilelebet devam edeceğini düşünerek hareket etmemeliyiz. Bşakan, 5 yıl süresince istediği kişiyle çalışmak istiyor. Bunun altında yatan düşünce, kendi bürokratımla çalışayım 5 yıl sonra bütün hizmetlerimin sevabı da günahı da benim olsun düşüncesinden başka birşey değil" dedi.

 

10 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKAMADIK

Geçmişte Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve diğer liderlerin sürekli 'bürokrasiyi aşamadık' diye şikayetlerde bulunduklarını anımsatan Göksel, "Son yıllarda sık sık millileşmeden bahsediyoruz. Silah sanayiinde, tarımda, sanayide hatta fikirsel olarak. Her şeyimizi milli olarak yapmak zorundayız. AK Parti döneminde milli gelir 10 bin dolar düzeyine geldi ama 2-3 senedir 10 bin doların üzerine çıkamadık. İşte bu sistemden kaynaklanan birşey" dedi.

TAM TERSİ YETKİLERİ KISITLANIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sistemini 'kendisi için istediği' iddialarına da yanıt veren Muharrem Göksel, "Türkiye'de başkanlık sistemi geldiğinde adaylar kim olacak? Herkesin aklına ilk gelen aday kim? Recep Tayyip Erdoğan'dır. Onun için bu sisteme karşı olanlar senaryolarını Erdoğan'ın üzerine kuruyorlar. Tek adamlık, kendisi için istiyor gibi söylemlerle muhalefetlerini onun üzerinden yürütüyorlar. Bizim tek adamlık diye bu anayasada gördüğümüz birşey yok. Tam tersi yetkilerini kısıtlıyoruz" dedi.

ATATÜRK’ÜN YOLUNDA OLAN BİZİZ

AK Parti'nin bu paketle 'Atatürkçü parlamenter sistemi tasfiye etmek istediğine' yönelik eleştirilere de yanıt veren AK Parti İl Başkanı Göksel, "Bizim Atatürk ile ne zorumuz var. Her zaman ruhunu şadediyoruz. Ama bizim bunu yok edeceğimizi söyleyenler, aslında kendileri onun yolunda gitmiyor. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur. Aslında bunu söyleyenler, kendilerinin adaylarının seçilemeyeceği ve hiçir zaman biz seçilemeyeceğiz düşüncesiyle, bence bu durumu kaosa çevirmeye çaşıyorlar. Üniter devlet devam edecek, seçme seçilme yaşını düşürerek, insanları daha fazla demokrasinin içine katıyoruz. Bunda ne mahsur var. Aslında denklem o kadar basit ki güçler ayrılığı net olarak ortada. Halk beğenmezse 5 yıl sonra başka birini seçer. Hizmet odaklı bir başkanlık olacak" görüşünü savundu.

HAKİMLERİ TÖHMET ALTINDA BIRAKIYORLAR

Cumhurbaşkanına verilen 15 üyeli Anayasa Mahkemesi üyelerinin yarısını seçme yetkisiyle, bağımsız yargıya müdahale edileceğine yönelik itirazlara da yanıt veren Göksel, "Diğer başkanlık sistemlerinde de bu düzenleme aynı şekilde. Yargıya müdahaleden kasıt denilince, bir hakim ben istedim diye bir karar alabilir mi. Öyleyse nasıl yemin etti. Hakimleri de töhmet altında bırakmayalım. Bir hakim delillere ve oluşan ortama ve hukuka göre karar verir" dedi.

MHP’NİN SAMİMİYETİNE İNANIYORUZ

Anayasa değişikliği paketinin önümüzdeki hafta komisyondaki görüşmelerinin ardından 3 Ocak'ta da TBMM Genel Kurulu'nun gündemine geleceğini ifade eden Göksel, maddelerin geçmeyeceği konusunda ise herhangi bir endişeleri olmadığını belirtti. AK Parti ve MHP liderlerinin, bu maddeler üzerinde anlaşarak teklifi parlamentoya getirdiklerini anımsatan Göksel, bu nedenle teklifin meclisin TBMM'den geçeceğine, MHP’nin samimiyetine inandıklarını söyledi.

GÜNDEMİMİZDE ERKEN SEÇİM YOK

Yeni sistemin erken seçim olmazsa 3 Kasım 2019'da uygulamaya geçeceğini anımsatan Göksel, "AK Parti'nin ajandasında bir erken seçim var mı?" sorusunu da yanıtladı. AK Parti olarak her zaman seçime hazır olduklarını dile getiren Muharrem Göksel, "Ama bir seçim söz konusu mu diye sorarsanız, Genel Başkanımız Binali Yıldırım 2019'a kadar bir seçim olmayacağını zaten açıkladı. Bu nedenle evet biz her zaman seçime hazırız ma gündemimizde şu anda bir seçim yok"  dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER