'Tavuk'ta 5 milyonluk kriz

2015 yılında iflas erteleme dava açtıktan sonra kayyum atanan Köytür'den 5 milyon TL'ye yakın alacağını alamayan Samsun'daki kanatlı hayvan yetiştiricileri, üretimi durdurdu.

'Tavuk'ta 5 milyonluk kriz

Samsun Kanatlı Hayvan Eti Hayvansal Birliği Başkanı İsmail Cengiz Belli, “Köytür tekel olmasını fırsat bilerek bizi maliyetlerin altında üretim yapmaya zorluyor. 5 milyon TL’ye yakın alacağımız ödenmedi” dedi

Samsun'da iki yıl önce iflas erteleme davası açan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır'ın sahibi bulunduğu Köytür (Yemsel Tavukçuluk AŞ) adına üretim yapan üreticiler, 15 Ekim itibarıyla üretimi durdurdu. Samsun Kanatlı Hayvan Eti Hayvansal Birliği Başkanı İsmail Cengiz Belli, Köytür'ün Orta Karadeniz bölgesinin tek entegre işletmesi olduğunu, firmanın bu durumu kullanarak üreticileri maliyetin altında bir fiyatla üretim yapmaya zorladığını öne sürdü. Bir kanatlı hayvanın 2.670 kuruşa mal olduğunu, buna karşın 2.616 kuruş ödeme aldıklarını kaydeden Belli, "Bu yetmiyormuş gibi 2015 yılında bu yana üreticinin yaklaşık 5 milyon TL'ye bulan alacakları da ödenmedi. 22-23 aydan beri 80 bin liradan 50 bin liraya kadar Köytür'den alacağı olan firmalar var " dedi
IRGAT GİBİ ÇALIŞTIRDILAR
Köytür'ün üreticilere verdiği civciv ve yemin de kalitesinin son derece düşük olduğunu söyleyen Belli, "Biz üretimi durdurmadan önce birliğimizin kararını Köytür'e bildirdik. 15 gün süre verip, gelin uzlaşalım dedik. Ama maalesef bizleri kendi işçileri gibi gördükleri için hiç arama zahmetinde bile bulunmadılar. Bu zamana kadar ırgat gibi çalıştık. Şu anda çok büyük bir borç içindeyiz. 2015 yılından bu yana 5 milyon TL'ye yakın birikmiş bir alacağımız var. 2015'te idari kayyum atandı ama adeta noterlik görevi yapıyor. Örneğin Bakpiliç'e Ankara'dan kayyum atandı, geçen sene tavuk etinin dip yaptığı bir dönemde Bakpiliç 62 milyon TL kar yaptı. Köytür şu anda bizleri maliyetimizin altında üretim yapmaya zorluyorlar. Tekelliğini kullanarak üreticiyi mağdur ediyor" dedi.
CİVCİV VE YEM KALİTESİ ÇOK DÜŞÜK
Samsun'un yanı sıra çevre illerde Köytür ile çalışan tavuk çiftliği sahiplerinin de mağdur durumda olduğunu söyleyen Belli, "Üretim yapacak ekonomik durumumuzu kaybettik. Köytür bize civciv veriyor. Herkesin almadığı kalitede civcivler. Yemde de istediğimiz gibi hammaddeler koymuyor. Yem kalitesinin de düzeltilmesi gerekiyor" diye konuştu.
İFLAS ERTELEME DAVASI BUGÜN
Köytür'ün bu tutumundan vazgeçmemesi halinde üreticinin de Köytür'ün de iflas edeceğini söyleyen Belli, "Bizim bazı duyumlarımız da var şirketle ilgili. Yarın (bugün) Asliye Ticaret Mahkemesi'nde iflas erteleme davası var. Biz de üreticiler olarak sıkıntılarımızı mahkeme başkanına anlatacağız" dedi.
KÖYTÜR TEK ENTEGRE TESİS 
Samsun'da ve ilçelerde yaklaşık 80 kanatlı hayvan üreticisi toplam 240 kümeste üretim yapıyor. Üreticiler, bölgenin tek entegre tesisi Köytür ile çalışıyorlar. Yemsel Tavukçuluk A.Ş., kanatlı sektöründe Japonya'ya ihracat vizesi alan 24 Türk firması arasında yer alıyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı verilerine göre Samsun’da kanatlı hayvan sayısı 4 milyon 54 bin 62 olarak açıklanmıştı. Aynı verilere göre Samsun'da 25 bin 766 ton tavuk eti üretimi ve 291 milyon yumurta üretimi gerçekleştiriliyor.
Gülsüm ATİK 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER