'Tavuk' krizi adliyelik oldu

Köy-Tür'den 5 milyon TL'ye yakın alacağını alamayan Samsun'daki kanatlı hayvan yetiştiricileri, yaşadıkları eziyeti Samsun Asliye Ticaret Mahkemesi hakimine şikayet ettiler

'Tavuk' krizi adliyelik oldu

2015 yılında iflas erteleme davası açtıktan sonra kayyum atanan Köy-Tür'den 5 milyon TL'ye yakın alacağını alamayan Samsun'daki kanatlı hayvan yetiştiricileri, üretimi durdurmalarının ardından bu kez de Köy-Tür'ün iflas erteleme davasının görüldüğü Asliye Ticaret Mahkemesi'ne firmayı şikayet ettiler. Davaya müdahil olarak katılan 50 üretici, "Köy-Tür tekel olmasını fırsat bilerek bizi maliyetlerin altında üretim yapmaya zorluyor. 5 milyon TL’ye yakın alacağımızı da ödemiyorlar" diye dert yandılar.
50 ÜRETİCİ DAVAYA MÜDAHİL OLDU
Samsun'da iki yıl önce iflas erteleme davası açan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır'ın sahibi bulunduğu Köy-Tür’ün (Yemsel Tavukçuluk A.Ş.) iflas erteleme davası dün Samsun Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görüldü. Köy-Tür'den 5 milyon TL'ye yakın alacağını alamamaları nedeniyle davaya müdahil olan üreticiler, tek tek duruşma salonuna alınırken, salon kapısı önünde polis tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı. Dava salonuna girmek isteyen Yemsel Tavukçuluk çalışanlarına ise mahkemeyle bir ilgileri olmamaları nedeniyle izin verilmedi.
İFLAS BİZİM İÇİN ERTELENMİŞTİ
15 Ekim itibarıyla Köy-Tür'e yaptıkları kanatlı et üretimini durduran 50 üreticinin hazır bulunduğu duruşmada, Samsun Kanatlı Hayvan Eti Hayvansal Birliği Başkanı İsmail Cengiz Belli, 2 yıldır yaşadıkları sıkıntıyı, mahkeme başkanına şikayet etti. Köy-Tür’ün iflas erteleme davasının kabul edilmesi sırasında ayakta durması gerekliliği anlatılırken, yöredeki 130 adet kümesin de ayakta kalması gerekliliği, aksi taktirde yapılan yatırımların heba olacağının dile getirildiğini hatırlatan Belli, "Buna rağmen bu gerekçelere dayandırılarak halen davası devam eden Köy-Tür'den üreticilerimizin bugün için kayyum öncesi ve kayyum sonrası 5 milyon TL alacağı vardır. Biz üreticiler artık ekonomik olarak üretim yapamaz hale geldik" dedi.
KAYYUM MÜDAHALEDE BULUNMUYOR
Köy-Tür'ün ödemediği hakedişler nedeniyle kümeslere artık ne kömür alabildiklerini ne de elektrik faturası ödeyebildiklerini belirten Belli, "Aslında bu dava bir ceza davası olsaydı üreticiye bu ekonomik işkenceyi yapan şirket yetkililerine en üst düzeyden ceza verilmesi talep edilirdi. Biz işimizin düşmanı değiliz. Bu kadar yatırımı üretim yapmak için yaptık. Fakat bu firma iflas ertelemenin avantajını kullanarak bölgede tek entegre tesisi olması nedeniyle, tekelcilik anlayışıyla hareket ediyor. İstediğine ödeme yapıyor, istemediğine yapmıyor. Şirkete atanan mali denetim kayyumu da bu işleyişe müdahalede bulunmuyor" diye isyan etti.
ŞİRKETİN GELİRLERİ NEREYE GİDİYOR?
Köy-Tür'ün üreticilere ödeme yapmamasının yanında ne senet ne de banka kredisi ödediğini de söyleyen Belli, "Hukukun boşluğundan veya şirkete sağladığı avantajları kullanan firma şu aşamada ne çek ne senet ne de banka kredisi ödüyor. Peki her bir üreticinin 40-45 günlük periyodda yaklaşık 130-160 ton arasında firmaya teslim ettiği beyaz et satışından gelen gelirler ne oluyor? Aklımıza gelen firma içinden para çıkartılıyor. Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır'ın Ankara'da oğlunun zahirecilik üzerine firmasının olduğu büyük çapta buğday alım satım, başka entegre tesislere tedarikçilik yaptığı söylenmektedir. Bu firmaya davası görülen firma üzerinden finans sağlayabilir. Zaten Sinan Çakır da günlerinin büyük bir bölümünü Samsun dışında özellikle Ankara'da geçiriyor. Yaklaşık iki aydır Samsun'da yok" dedi.
MAHKEME BAŞKANI TEK TEK DİNLEDİ
İsmail Cengiz Belli'nin yanı sıra üreticileri tek tek dinleyen mahkeme heyeti başkanı, ödemelerle ilgili Köy-Tür'ün kayyumlarıyla görüşeceğini ve bu konuda gereken uyarılarda bulunacağını belirterek, duruşmayı kasım ayına erteledi.
ÜRETİMİ TAMAMEN DURDURDULAR
Samsun'da iki yıl önce iflas erteleme davası açan Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır'ın sahibi bulunduğu Köy-Tür (Yemsel Tavukçuluk AŞ) adına üretim yapan üreticiler, 15 Ekim itibarıyla üretimi durdurmuşlardı.
Gülsüm ATİK  
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER