Taş Ocağına Yürütmeyi Durdurma Kararı

Samsun’un ilçesi Ayvacık Çamalan köyünde önce ruhsatı, sonra ise ‘ÇED gerekli değildir’ raporu alan taş ocağı için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı

Taş Ocağına Yürütmeyi Durdurma Kararı

Samsun 1 İdare Mahkemesinde görülen dava geçtiğimiz gün karara bağlandı. Mahkeme verdiği karar ile ‘ÇED gerekli değildir’ kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında, 2009 yılında maden işletme ruhsatı verilen taş ocağında kurulacak olan kırma, yıkama ve eleme tesisi için Çevre İl Müdürlüğü 2012 yılında ÇED gerekli değildir kararı vermişti. Karara itiraz eden köylüler, Avukat İsmail Onur ile mahkemeye gitti. Orman ve su kaynakları ile bölge halkının geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı sona erdireceği gerekçesiyle Samsun 1 İdare Mahkemesine dava açıldı. Davada müdahil taraf, taş ocağı işletilen alanın orman alanı olmadığını savundu.

 

ONUR: AYVACIK’IN DOĞAL GÜZELLİĞİNİ KORUDUK

Mahkeme kararında, maden sahasının çevresine ilişkin değerlendirmelere dayanak kurum görüşlerinin alınmamış olması, işletme faaliyet esnasında ortaya çıkacak olan toz ve evsel atıklar yönünden yeterli veri içermediği, hayvancılık ve tarımcılığa etkisinin araştırılmadığı, ev tesisin yakınında bulunan Hasan Uğurlu Barajı ile çevredeki faaliyete olumsuz etkisinin olacağı belirtildi. Mahkemece ÇED gerekli değildir kararı için hukuka uygunluk bulunmadığı kaydedilerek yürütmeyi durdurma kararı verildi. Adaletin yerini bulduğunu dile getiren Avukat Onur, “Verilen karar ile Samsun’un en güzel alanlarından olan Ayvacık ilçesinin doğa güzelliği korunmuş oldu” dedi.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER