Tarım alanları genişliyor

Samsun’da Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü Ovaları büyük ova kapsamına alınacak. Bu kapsamla birlikte ovalarda tarım dışında yapılacak herhangi bir çalışma yapılamayacağı kaydedildi

Tarım alanları genişliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Büyük Ova' projesi ile 81 ilde, 184 ovada tarım arazilerinin korunması amaçlanıyor. Uygulama hayata geçtiğinde tarım topraklarının özel koruma alanı olarak ilan edileceğini ve amaç dışı kullanımına izin verilmeyeceği kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2007-2012 yılları arasında Türkiye genelinde 11 milyon dekarlık tarım arazisi sanayi, yerleşim alanı ve turizme açıldı. Bunun sonucu olarak çayır ve mera alanları hariç 248 milyon 837 bin dekar olan tarım alanı, 237 milyon 837 bin dekara düştü.

BÜYÜK ADIMLAR ATILACAK

Bakanlığın çalışması ile 184 ovanın içerisinde Samsun’da var. Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü Ovalarının da bu kapsamda olduğu ifade edilirken. İl Toprak Koruma Kurulu ve Tarım İl Müdürlüğünce hazırlanan raporun Bakanlığa gönderildiği ifade edildi. Bakanlığın onayı ile Samsun’daki 3 ovanın da Büyük Ova kapsamına alınması ile tarım alanında büyük adımların atılacağı kaydediliyor. Özellikle ovalarda tarım haricinde başka bir çalışmanın yapılmasının daha zor olması çiftçileri de sevindirdi.

BAKANLIK ONAYI ŞART

Geçmişte kamu yararı olduğu tespitiyle istekte bulunan bakanlığın onaylaması ile ovaların tarım haricinde kullanılmasına müsaade edilirken şimdi ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da onayının olması şartı geliyor. Bununla birlikte Bakanlığın ovaların korunmasında daha titiz davranacağı ve ovalarda tarımı etkileyecek yatırımlara müsaade etmeyeceği kaydediliyor. Tarım topraklarının uzun yıllardır farklı çalışmalara müsaade edilmesinden dolayı büyük oranda yok edildiğini belirten uzmanlar kaliteli toprak sıkıntısının bu çalışma ile ortadan kalkacağını ifade ettiler.

 

Sezer SEZER

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER