Tarihin üzerine oturdular!

Samsun’da koruma altında olan 1900’lü yılların başında inşa edildiği tahmin edilen tarihi hamamın üzerine 3 katlı betonarme bina yapıldı.

Tarihin üzerine oturdular!

Ladik’in Saray Mahallesi İskender Efendi ve Namık Kemal Sokaklarının kesiştiği yerde bulunan halk arasında ‘yeni hamam’ olarak adlandırılan tarihi yapı, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 2007 yılının eylül ayında alınan kararla tescillenerek koruma altına alınmıştı ve Taşınmaz Kültür Varlıkları 2009 isimli kitabın Ladik İlçesi Dinsel ve Kültürel Yapılar Bölümünde yer verilmişti.

KUBBELERİ BETONLA KAPLANDI

Hamam hakkında; Ladik eşrafından Tortumoğlu lakabıyla bilinen aile tarafından başka şahıslara satıldı. 343 ada ve 5 no.lu parsel üzerinde yer alan hamamın ilk girişteki soyunmalık bölümünün üzerine 1992 yılında yeni sahipleri tarafından üç katlı bir betonarme bina yapıldı. 1976 yılına kadar faal durumda bulunan hamamın ılıklık ve sıcaklık bölümleri ise halen eski halini koruyor. Kesme taşlardan yapılmış kemerli bir kapıdan hamama giriş halen mümkün. Kapısı ahşap olup, hamamın içinden sonradan yapılan beton binaya girişte görülüyor. Hamamın kubbelerinin dış kısmı betonla kaplanmış vaziyette.

MUNTAZAM BİR FIŞKIYESİ VAR

Mevcut mimari yapı dikkate alınınca Eski Hamam'dan sonra inşa edildiği anlaşılırken, bu nedenle de halk arasında da Yeni Hamam olarak adlandırıldı. 1976 yılına kadar hizmet veren hamamın soğukluk bölümünde gayet muntazam altıgen yekpare mermerlerden oluşmuş fıskiyeli havuz halen varlığını koruyor. Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 08.09.2007 tarih ve 1377 sayılı kararı ile koruma altına alındı.

TÜRKİYE’DE LİDERLİĞE OYNUYORUZ

Samsun jeotermal, fiyat avantajı, yetişmiş sağlık personeli, özel sektörün gelişmişliği, sağlık hizmetlerinin kalitesi gibi tüm avantajları ile sağlık alanında Türkiye’de liderliğe oynamaktadır.

BAŞKAN: KESİNLİKLE YANLIŞTIR

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, “Zamanında burada 4 kat çıkılmış. Hamamın içinde bir sorun yok. Kesinlikle yanlış olduğunu söylüyorum. O hamam en az 200 yıllık tarihi bir yapıdır. Zamanının yöneticiler buna göz yummuştur. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun burayla ilgilenmesi gerekmektedir. Kültür Varlıklarını koruyorlar ya; gelsin korusunlar” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER