Tarihi restorasyon bitti! Açılış için gün sayıyor

Açılış için gün sayan Şeyh Sadi Tekkesi'nde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,'Milli mücadelenin ilk planlarının yapıldığı bu tekke ve şehit gazi anı evi her anı ile yüreğimizi derinden etkileyecek'dedi.

Tarihi restorasyon bitti! Açılış için gün sayıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi önümüzdeki günlerde ziyaretçilere kapılarını açacak.

15 TEMMUZ DA UNUTULMADI

Açılış öncesi incelemelerde bulunan Samsun  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Millet olarak şehitlerimizi her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Onların hiçbir zaman ölmediğini dinimizce de biliyoruz. Bunu gençlerimize, gelecek nesillerimize de inşallah restore ettiğimiz Kuvayi Milliye müzemizde daha yakından göstereceğiz" diye konuştu. Osmanlı Destanı ve Kurtuluş Mücadelesi'nin ekran üzerine yansıtılan görüntüler eşliğinde anlatıldığı Tekke'de 15 Temmuz alçak darbe girişimi de unutulmadı.

TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLET YOK OLMAYA MAHKUMDUR

Şeyh Sadi Tekkesi'nin Samsun'un milli mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu söyleyen Yılmaz, "Turizme kazandırmak için uğraş verdiğimiz Atayolu gibi burası da bizim için büyük önem taşıyor. Çünkü milli mücadelenin ilk planları bu müzede yapıldı.  Şey Sadi Tekkesi'ni ilk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş, utandırmıştı. Ancak tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırdık. Kurtuluş Mücadelesi, Osmanlı Destanı ve en son yaşadığımız hain gece 15 Temmuz'da milletimizin verdiği destansı mücadeleyi hiçbir zaman unutturmayacağız. Ayrıca Şehit ve Gazi Anı Evi'mizde şehitlerimizin isimleri fotoğraf kareleri ile gazilerimizin anlatımıyla o anlar yüreğimizi derinden etkileyecek. Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur. Tarihi yaşatacağımız Kuvayi Milliye müzemiz şimdiden şehrimize hayırlı olsun. İnşallah önümüzdeki günlerde de resmi açılışını yapıp müzemizi ziyaretçilerimizle buluşturacağız" dedi.

Başkan Yılmaz'a incelemeleri sırasında Başkanvekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Zennube Albayrak, Mustafa Yurt, Sefer Arlı, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Camaş eşlik etti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER