Tarihi kirleten reklama kırmızı kart

Samsun’da özel bir eğitim kurumunca, koruma altındaki tarihi binanın duvarlarına ve çevresindeki korumalıklara, yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen tanıtım ve başarı skalası içeren reklam tabelaları asıldı. Yetkililer, ‘tabelayı kaldırın’ diyor

Tarihi kirleten reklama kırmızı kart

Samsun'da özel bir eğitim kurumu, “Evin aynısını yaparsan, kızımı sana veririm” şartıyla bir babanın yaptırdığı eski Yunanistan Krallığı Başkonsolosluğu’nun birebir aynısı olan koruma altındaki tarihi binanın duvarına yasak olmasına rağmen, tanıtım içerikli reklam tabelaları astı.

TARİHİ GÖRÜNTÜNÜN BOZULMASINA NEDEN OLDU

Samsun'un İlkadım İlçesi 19 Mayıs Mahallesi Osmaniye Caddesi üzerinde (Milka Pastanesi karşısı) yer alan 20'yi aşkın hissedarı olan eski adıyla ‘Keresteci Sait Efendi’nin evi’ olarak bilinen tarihi tescilli yapıya, özel bir eğitim kurumunun adının yer aldığı tanıtım tabelaları asıldı. Tabelalar, tescilli yapının tarihi görüntüsünün bozulmasına neden oldu. 

REKLAM İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ HİÇE SAYILDI

Tarihi binanın görüntüsünü kirleten reklam tabelası asma olayı ile; Samsun Büyükşehir Belediyesi Reklam İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'nin 2. Bölümü'nün 7. Madde'sinin Sabit Reklam Asma Elemanları Uygulama Esasları'nda yer alan "Düzenlenmiş yeşil alanların içine, tarihi eser ve tescilli yapıların, İbadethanelerin, heykel ve sanat eserlerinin, Konsolosluklar, Emniyet Müdürlükleri, Valilik ve Kaymakamlıklar, Askeri Alanlar, Milli İstihbarat Teşkilatına ait binaların, Okullar ve Kültür-Sanat işlevli yapıların v.b. önüne gelmeyecek ve bunları kapatmayacak biçimde yerleştirilir" ibareleri hiçe sayılmış oldu.

KORUMA BÖLGE KURULU: UYGUN DEĞİL

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan edindiğimiz bilgilere göre; “Tescilli yapılara, bu gibi afişlerin asılmasının uygun olmadığı. Ancak bu gibi durumların fiziki müdahale olarak yayılmadığı. Yasaların, fiziki müdahale ile ilgili karar yetkisini Bölge Koruma Kurulu'na devrettiği. Söz konusu durumun Bölge Kurulu'na alınana kadar tabelalar tescilli binanın kaldırılması gerektiği. Ve ilgili Belediyelerin bu gibi durumlara müdahale etmesi gerektiği” belirtildi. Öte yandan, Samsun Koruma İmar Planı’nda, tescilli yapılara asılan ilan ve afişlerin boyutlarının 80-160 cm arasında olması gerektiğinin altı çizildi.

‘EVİMİN AYNISINI YAPARSAN, KIZIMI VERİRİM’

Söz konusu evin yapılış hikayesini sizler için araştırdık. Tarihi evin yapılış hikayesi şöyle; 1900’lü yılların başında Samsun Şehir Kulübü’nün çapraz karşısında yer alan eski Yunan Başkonsolosluğu (Elçiliği) iken Kavala’dan göç eden Tütün Tüccarı olan Tuksal ailesine verilen ev bazı nedenlerden dolayı yıkılmış. Ve yerine apartman yapılmış. Yıkılmadan önceki tam o süreçte; binanın tam arkasındaki araziye, haberimizde adı geçen koruma altındaki evin yapılması hikayesi başlamış. Yıkılan Başkonsolosluk binasının arkasındaki evin sahibi Keresteci Sait Efendi, Tütün Tüccarı olan Tuksal ailesinden kız istemeye gelmiş, Baba Mehmet Ali Tuksal ise “Bu evin aynısından yaparsan kızım Adviye Hanım’ı veririm” demiş. Ve şimdiki tarihi yapı o dönemde inşa edilmiş.

Tolga BİRGÜCÜ
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2018, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER