Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri Sona Erdi

Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Semineri sona erdi.

Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri Sona Erdi
Edirne Belediyesi'nin ev sahipliğinde 27-28 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen TKB Edirne Semineri, ikinci gününde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na düzenlenen programla sona erdi. ETSO Salonundaki konferansa, TKB Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, ilçe belediye başkanları ve meclis üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

'Trakya’da Ortak Yaklaşım ve Gelecek Hedefleri' konu başlığı altında bir sunum yapan Şehir Plancısı Faruk Göksu, Edirne’nin geleceği ile ilgili görüşlerini aktardı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da ,‘Edirne’de Doğal- Tarihsel Mirasın Korunmasında Yeni Atılımlar ve Gelecek Hedefleri’ konulu yaptığı sunumda, kentin tarih ve kültürel lokasyonu hakkında bilgiler verdi. Gürkan, “Bizim gibi tarihi dokusu baskın olan kentlerde, ben hep miras olayına hep şöyle bakarım, ben kendimi Edirne’de hiç mirasçı olarak görmedim. Yani varis görmedim. Bu tarihi dokuyu bize bir miras olarak görmedim. Çünkü miras olarak görürseniz, o zaman onu harcama imkanınız olur, zafiyetlerinize yenik düşebilirsiniz. Ben bu tarihi dokuyu hep emanet olarak gördüm ki gelecek kuşaklara, gelecek yüzyıllara çok daha sağlam bir şekilde teslim edelim” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Aziz Elbas da, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin bir başka programı sebebiyle kente gelemediğini ancak selamlarını ilettiğini söyledi. Elbas, ‘Balkanlarda Kültürel Mirasın Korunması ve Bursa Örneği’ ile ilgili sunumu gerçekleştirdi.
Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri’nin ikinci oturumunun sona ermesinin ardından katılımcılar, ‘40 Yıldır Dünya'yı Dolaşan Traklar’ isimli serginin açılışını gerçekleştirdi. Edirne Lalezar tesislerinde verilen öğle yemeği ve temsili yağlı güreş gösterisinin ardından yaklaşık 160 birlik üyesi belediye başkanı ve diğer katılımcılar, Bulgaristan ve Romanya ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER