Tarihi hamamı depremler yıkamadı TOKİ yıkıyor

Tarihin en şiddetli depremlerine şahit olan birinci derece deprem bölgesindeki Vezirköprü’de, Selçuklu ve Osmanlılar’dan kalan tarihi yapılar TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesiyle yıkılıyor. Kentsel dönüşümün son kurbanı 600 yıllık Yalı Hamamı.

Tarihi hamamı depremler  yıkamadı TOKİ yıkıyor

1906, 1939 ve 1943 yıllarında önemli depremler geçirmiş olmasına rağmen Selçuklular'dan ve Osmanlılar'dan geriye kalarak günümüze ulaşan tarihi eserleri ve mimari özelliklerini halen korumasıyla ünlü Samsun’un Vezirköprü ilçesinde, tescilli binaları TOKİ, kentsel dönüşüm projesiyle yıkıyor.

ÜZERİNDE ROMA VE BİZANS DÖNEMİNE AİT YAPI TAŞLARI VARDI

Vezirköprü’nün Nalbantlı Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkımlar sürüyor. 1400’lü yıllarda inşa edilen, ilçede en eski Osmanlı yapısı olan ve halk arasında ‘Yalı Hamamı’ adıyla bilinen hamam, kentsel dönüşüm kurbanı oldu. Üzerinde Roma ve Bizans dönemlerine ait yapı taşları da bulunan hamamın duvarları yıkıldı.

KORUMA KURULU, 5 BİNAYI YIKMADI ‘KORUMA ALTINDADIR’ TABELASI ASTI

Samsun’da Osmanlının en eski yapılarından biri olan tarihi hamamın yanı sıra, pek çok tarihi bina kentsel dönüşüm kurbanı oldu. Burada çalışma yürüten Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise sadece 5 binayı yıkmadı. Kurul tarafından 5 binanın duvarına ‘Bu Bina Koruma Altındadır’ yazılı tabelalar asıldı.

1943’TEKİ DEPREMDE 3 BİN 133 BİNA YIKILIRKEN ONLAR AYAKTA KALDILAR

1943 yılındaki şiddetli depremde, Vezirköprü’nün merkezinde 170, köylerinde ise 366 insan yaşamını yitirmiş, merkezde 583 ve köylerde ise 2 bin 550 bina yıkılmıştı.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER