'Tarihi eserlerimize gözümüz gibi bakmamız gerekiyor'

Cengiz Bedir ve beraberindekiler, 08-14 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftası nedeniyle İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.

'Tarihi eserlerimize gözümüz gibi bakmamız gerekiyor'

 Vakıflar Bölge Müdür Vekili Cengiz Bedirve beraberindekiler, 08-14 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftası nedeniyle Samsun Valisi İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.
 
        Ziyarette, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Cengiz Bedir ve beraberindekiler İbrahim Şahin’e çiçek takdim etti.
 
        Daha sonra Vakıflar Bölge Müdür Vekili Cengiz Bedir, 08-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftasında ilimizde yapılacak etkinlikler hakkında Vali Şahin’e bilgi vererek, kabullerinden dolayı teşekkür etti.
 
        V İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmasında, “Öncelikle Vakıflar Haftanızı kutluyorum. Samsun’da çok sayıda tarihi doku yok. İlimizde İslam öncesinden, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan günümüze kadar bir çok tarihi eser var. Bu eserlere gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesi sınırlı olan bir kurum. İlimizle ilgili projeler üreterek bizim burada biraz daha özel çaba sarf ederek Samsun’u öncellememiz gerekiyor. Vezirköprü ilçemizde Taşhan yandı, şimdi orayı restore edip eski haline getiriyoruz. Bir an önce gerek il merkezlerinde, gerekse ilçelerimizde bu tarz yerlerin turizm açısından hemen harekete geçirilmesi gerekiyor. Bazı eserlere dokunmazsanız bir anda çöker. 
 
        Onun için son deminde olan eserlere dokunup onları açığa çıkarmamız gerekiyor. Özellikle Ahşap Camileri bulundukları yerde veya başka bir yere naklederek canlandırmamız gerekiyor. Samsun Ladik Ambar Köyde bunun güzel bir örneği var. Bizim bu tarihi eserlere bir şekilde müdahale etmemiz, dokunmamız gerekiyor. Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Bey Samsun'lu. Vakıflar Genel Müdürü benim çok yakın arkadaşım. Bunları fırsat bilip ilimizde bulunan tarihi dokuları olabildiğince hemen harekete geçirmek gerekiyor. Ben tekrar Vakıflar Haftanızı kutluyorum. Ziyaretlerinizden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER