'Tapu Dairesinde Hareketlilik Yok'

Samsun Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, emlakçıların ve vatandaşların karşılıklı yaşadıkları sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu

'Tapu Dairesinde Hareketlilik Yok'

Samsun ve ilçeler genelinde konut satışları ve bankaların konut kredileri hakkında Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, “Konut satışları bizim takip edebildiğimiz kadarıyla bakıldığında ülke genelinde ve özellikle Samsunumuzda durmuş durumda. Bu durumun tabii ki birçok nedeni var. Ama en büyük sebeplerinden birisi 15 Temmuz’da yaşanan talihsiz hain girişimdir. Faktörlerden birisi bu. İnsanlarda genel bir iş ve iş bulma kaygısı zaten vardı. Darbe girişiminden sonra insanlar her alanda olduğu gibi konut alım satım alanında da kabuğuna çekildi” dedi.

‘TAPUDA KİMSELER YOK’

Samsun Tapu Müdürlüğü’nde özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsü ardından her hangi bir tempo veya hareketliliğin olmadığını kaydeden Oral, “Ben yıllarını emlak sektörüne vermiş birisi olarak piyasayı en iyi tapu dairesinden koklarım. Burada benim edindiğim izlenim tapuda yaşanan sessizlik. Kim ne kadar inşaat, konut yapıyor olursa olsun, keza emlakçının portföyü istediği kadar dolu olursa olsun, tapu dairesinde hareket yoksa bu sektörde yavaşlama, alım veya satımlarda azalma var demektir. Maalesef tapu dairesinde hareket yok” dedi.

‘KONUT BOL, SATIŞ YOK’

Samsun konut stokları hakkında fazlalığa dikkat çeken Oral, “Şu an Samsun’un aldığı göçe bakıldığında konut adetiyle kıyaslandığında konut varlığı çok fazla. Hızlıca yükselen binalar ve yeni inşaatlar emlak piyasasının hareketliği olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle Atakum ilçemizde çok fazla bir konut arzı var. Bu konutların inşa edilmesi bin bir türlü maddi külfete ve emeğe dayanıyor. Bunların satılmıyor olması, bir sürü yüklenicinin zor durumda kalıyor ya da böyle giderse kalacak anlamına gelmektedir. Başta hükümetimizin ve bankaların konuya araştırma ve geliştirme açısından bakması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘FAİZ ORANLARI YÜKSEK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında faiz oranlarının düştüğünü ama yeterli olmadığını belirttiğini söyleyen Oral, “Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuda bizim gibi düşünüyor olacak ki, açıklamaları gayet yerindedir. Bankaların konut kredisi faiz oranları tarafında yaptığı iyileştirme yeterli değil. İnsanlar artık konut satın alacakları zaman kılı kırk yarıyorlar. Çünkü hayat şartları dünden daha çetin ve her geçen gün de çetinleşiyor. Bu anlamda insanlar bankaların kredi sigortasından tutun, dosya masrafına kadar olan başlıkları ev alma hususunda zorluk olarak görüyor. Bana göre vatandaş burada haklıdır çünkü 150 bin liralık bir kredinin, tapu masraflarıyla beraber neredeyse 10 bin liraya yakın bir atıl masrafı oluyor. Buna toptan ve paket halinde düzenleme getirilmesi şart. Örneğin ilk kez ev sahibi olanlara tapu masrafında indirim düzenlemesi yapılabilir. Bu seçenekleri çoğaltmak mümkün” şeklinde konuştu.

‘BENİM EMLAKÇIM VATANDAŞTAN DAHA DÜRÜST’

Emlak ve emlak işi yapanların yaşadığı zorluklara ve aynı zamanda ev alacakların emlakçılar tarafından yaşadıkları zorluklara dikkat çeken Oral, “Bakınız sahte emlakçılar da insanların ev almasına defans olan faktörlerden birisidir. Bu konuda bizim ciddi takibimiz ve çalışmalarımız var. Fakat şunu cani gönülden beyan etmek isterim ki, emlakçıların da müzdarip olduğu bazı konular var. Örnek vereyim. Bir konut satışı gerçekleşiyor. Emlakçının yasal olan komisyonunu alma aşamasına gelindiğinde müşterilerin çoğu fatura kesmeyin şu kadar vereyim diyorlar. Yani benim emlakçımın vergi kaçırmasına sebep oluyorlar. Bu anlamda hangi emlakçı fatura kesemiyor ya da fatura istemeyen müşteriye fatura vermiyorsa müşteriler bize ulaşsınlar. Yalnız ben burada hep şunu gördüm. Fatura kesmeyen emlakçı yok da, fatura kesilmesini istemeyen müşteri çok. Bu anlamda inanın bana benim emlakçım müşterilerden daha dürüst” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER