Talha Uğurluel İlkadımlı Öğrencilerle Buluştu

Tarihçi-Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel, Kanuni Sultan Süleyman’ın, annesi Hafsa Sultan’ın Marmaris Kalesi, yanına askerler için yaptırdığı kervansaraya ‘Sultan Bar’ isminde bir yer yapıldığını söyledi

Talha Uğurluel İlkadımlı Öğrencilerle Buluştu

lkadım Belediyesi, İlkadım Konferansları Okur-Yazar Buluşması etkinlikleri kapsamında 'Yazar Okullarda' sloganıyla, Tarihçi-Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel, Kanuni Sultan Süleyman konulu söyleşisi ile 19 Mayıs Lisesi ve Piri Reis Lisesi öğrencileri ile buluştu.

 

Ondokuzmayıs Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşinin açılış konuşmasını yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Tarih, bir milletin hafızasıdır. Hafızasını kaybeden bir insanın nasıl geleceği olmazsa, tarihini bilmeyen milletlerinden de geleceğinin olması mümkün değildir. Tarih, insanlığın, yaşadığı olayları sonuçlarını tahlil ederek ders ve ibret almasına imkan sağlayan, milletlerin istikbal yollarını aydınlatan eşsiz bir meşaledir. Meşhur tarihçi, sosyolog ve devlet adamı İbn-i Haldun’un da ifade ettiği gibi, 'Geçmiş hâdiseler, gelecek olanlara; suyun suya benzemesinden daha çok benzer'. Bu sebeple tarihi, sadece kuru bir hadiseler yığını olarak anlamak, büyük bir hatadır. Tarih, olaylar ve sonuçlarıyla geçmişle gelecek arasında bağ kurarak yolumuzu aydınlatan kıymetli bir ilimdir. İnsana, sebep ve neticeleri iyi tahlil ederek geleceğe emin adımlarla ilerleme fırsatı kazandırır. Dünya'ya hak, adalet, hoşgörü dağıtarak tüm insanlığa üstün bir medeniyet sunan ecdadımız Şeyh Edebali Hazretleri’nin, Osman Gazi’ye yaptığı şu nasihat de bu hakikatin bir ifadesidir. 'Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın!'. İşte bu şekilde manevi değerlerle beslenen milletlerin kökleri sağlam, geleceği aydınlık olur. Öyle ki, toplumun bütün hücreleri, ancak bu köklerden beslendikçe yaşar, gelişir ve meyve verir. Unutulmamalıdır ki, bir millet, gerçek tarihini, maddi ve manevi rehberlerini tanıyıp bunları layıkıyla takdir edebildiği müddetçe 'büyük millet' demektir. Bu sebeple yetişen genç nesiller, kendi tarihlerini, başkalarının tarihlerinden daha iyi bilir, geçmişten de gerekli dersleri alırlarsa, gelecekten endişe edilmez. Tarihini kötüleyen, öz değerlerine yabancılaşan, geçmişteki büyük kahramanlarını hain, hainleri de kahraman ilan eden bir nesil yetişirse, Allah korusun, geleceğimiz karanlık ve endişe verici olur. Çünkü maziden beslenmeyenlerin geleceği, hiçbir zaman emniyet altında olmamıştır. Dolayısıyla köklerimiz maziye, dallarımız istikbale uzanmalıdır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER