Tabiat TIR'ı Samsun'da

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 'Orman ve su varsa hayat var. Bunlar yoksa zaten hayat yok, her şey sudan yaratıldı.Çocuklarımızda su ve orman bilincini yükseltmeliyiz' dedi.

Tabiat TIR'ı Samsun'da
Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, 81 ili dolaşacak mobil tanıtım aracının tiyatro gösterisi ile çocukları hem eğlendireceğini hem de eğiteceğini söyledi. Bakanlığın yaptığı çalışmaların da tanıtım aracıyla halka anlatılacağını belirten Kılınçer, "Son 14 yılda ülke genelinde dev barajlar ve sulama tesisleri inşa eden, bütün illerde şehir ormanları ve bal ormanları kuran, köylerden büyükşehirlere yatırım yapan bakanlığımızın yaptığı çalışmaları mobil tanıtım araçlarıyla halka anlatılacak." diye konuştu. Çocuklara ise tiyatro gösterisiyle doğa bilincini aşılamayı hedeflediklerini aktaran Kılınçer, "Tiyatro gösterileriyle çocuklar hem eğlenecek hem de eğitilecek. Özellikle suyun bilinçli tüketilmesi, ormanların yangınlara karşı korunması ve doğal değerlere sahip çıkılması gibi konulara dikkati çekecek Orman ve Su İşleri Bakanlığı araçlarını ziyaret edenlere çeşitli kitap ve broşürler dağıtarak doğa konusunda bilinç oluşturmaya çalışılacak."dedi. 

TÜM İLÇELER İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLADIK

Orman ve Su Bakanlığı'nın çocukların orman ve su algısının yükseltmesi amacıyla yaptığı bu çalışmanın önemine dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da,"Orman ve Su Bakanlığı'mızın ülkemizde orman ve su algısını yükseltmeye dönük olan bu çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de bakanlığımızın Samsun'umuzda yürütttüğü hizmetlerin önünde yerel yönretim olarak yapmamız gereken işleri olabilecek olan bir takım olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik büyük bir çaba içerisindeyiz. 30 Mart  seçimlerinden sonra şehrimizin bütün ilçeleri Büyükşehir sınırlarına girdikten sonra bizler bu zorluluğun bilincinde bütün orman alanlarında, su havzalarında ne yapmamız gerekiyorsa belediye olarak bir eylem planı yaptık ve bunları hayat geçirdik. Bu eylem planının omurgasını da Kızılırmak Deltası oluşturdu. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. Orman ve su varsa hayat var. Bunlar yoksa  zaten hayat yok, her şey sudan yaratıldı.Çocuklarımızda su ve orman bilincini yükseltmeliyiz"diye konuştu. 

SAMSUN ŞANSLI BİR ŞEHİR

Samsun'un özellikle orman ve su açısından Türkiye’deki en zengin alanlardan biri olduğunu ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin ise," Biz belki şanslıyız ama Türkiye’deki başka yerlere örnek olmamız açısından bol bol fidan dikeceğiz ve Ormanlarımıza gözümüz gibi bakacağız. Bilmediğiniz bir sürü bilgi var, bilgileri öğrenmek açısından da daha sevimli, daha sempatik ama mobilize olan seyyar bir araçla da Bakanlığımız bu konularla ilgili çevreyi bilgilendiriyor""dedi. 
Açılışa, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu ve öğrenciler katıldı.Konuşmaların ardından çocukların katıldığı yarışmalar düzenlendi, tiyatro oyunu sergilendi. Açılışın sonunda vatandaşlara fidan dağıtıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER