Swot Analizi Çalışmaları Başladı

TR83 Bölgesi'nin Rekabetçiliğin Arttırılması Teknik Destek Projesi kapsamında, ilin güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlar ve tehditleri tespit etmek için yürütülen “swot analizi” çalışmaları Samsun’da yapıldı

Swot Analizi Çalışmaları Başladı
Serra Otel’de düzenlenen toplantıya kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Toplantıda ekonomi ve çevre ile sosyal ve kültürel içerikli ele alınırken, Samsun’un mevcut durumu değerlendirilerek, fırsat ve tehditleri de masaya yatırıldı.
Toplantıda Projenin Takım Lideri John Murray, proje ve Samsun’a ait sunum yaparken, Non Key Expert (NKE) Kısa Dönem Uzmanı Serap Gültekin de swot analizi sisteminin nasıl olacağı yönünde bilgiler verdi. Gültekin, “2015 yılı itibariyle Samsun’un 1.2 milyon gibi genel bir nüfusu var. Binde 7.8’lik bir nüfus artışı var. Okuryazarlık oranı yüzde 97. 2015 yılında TÜİK bütün illerde bir yaşam endeksi çalışması yayınladı. Bunu 11 farklı kriterde değerlendirme yaptılar. Bu kriterlere göre Samsun 33’üncü sırada yer alıyor. İlk üçte de Bolu, Sakarya ve Isparta var. Samsun’un ihracatı 2015 yılında 421.5 milyon dolar olarak gerçekleşmiş, ithalat 719 milyon dolar olmuş. TR83 Bölgesi’ndeki ihracatındaki en yüksek pay yüzde 40 oranında Samsun’a ait. Samsun böyle bir genel duruma aittir” dedi.
Sunumların ardından Samsun’un swot analizleri çıkartıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER