Suriyeli Çobanlar Aranıyor!

Samsun İŞKUR İl Müdürlüğü mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışma izni muafiyeti için alacak Suriyeliler için yasal prosedürü başlattı. Başvuru olması halinde Samsun'da yaşayan Suriyeliler çoban olarak çalışacak

Suriyeli Çobanlar Aranıyor!

Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan 5283 sayılı Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışmaları Hakkındaki Genelge kapsamında, Suriyelilerin mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışmalarına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı. Samsun İŞKUR İl Müdürlüğü de sürü yöneticisi (çoban) ya da fındık sezonunda mevsimlik işçi olarak çalışmak isteyen Suriyelilere çalışma izin muafiyeti verilmesi için kolları sıvadı. Mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışma izni muafiyeti için yabancının geçici koruma kapsamında olduğunu belirten İŞKUR yetkilileri, çobanlık ve geçici tarım işçiliği için başvuruda bulunacak Suriyelilerin Geçici Koruma Kimlik Belgesinin, Yabancı Tanıtma Belgesinin ve Yabancı kimlik numarasının olması gerektiğini belirttiler.

SADECE TARIM VE HAYVANCILIKTA

Yine başvurusunun yapıldığı tarih itibariyle en az 6 aylık geçici koruma süresinin doldurulmuş olması gerektiğini belirten yetkililer, "Geçici koruma kapsamında bulunan yabancılar için sadece mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışmak üzere düzenlenen çalışma izin muafiyet başvurusu ilgili yabancı tarafından sadece geçici koruma ile kalma hakkı sağlanan ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yapılabilmektedir" bilgisini verdi.

600-700 TL MAAŞ ALIYORLAR

Öte yandan TİSK’in araştırmasına göre kayıtlı Suriyeli istihdamına en çok hayvancılık sektörü, 100 bin çoban ihtiyacını karşılamak için talep gösteriyor. Suriyeliler vasıfsız olduğu için çalışmalarına izin verildiğinde cazibelerinin azalacağı görüşüne yer verilen raporda, “İstihdamları için mesleki eğitim ve teşvik gerekiyor” denildi. Halen Türkiye'de Suriyeli çobanların yoğun olarak çalıştığı kentlerin başında Şanlıurfa bulunuyor.  Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Şanlıurfa’ya sığınan Suriyeliler, kent merkezinde iş bulamayınca köylere akın etti. Köylere akın eden Suriyeliler köylerde çobanlık yaparak geçimini sağlıyor. Çobanlık yaparak geçimini sağlayan Suriyeliler 600 ile 700 TL arası maaş alıyor.

SAMSUN’DA 400 ÇOBANA İHTİYAÇ VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ise Samsun'da yaklaşık 200 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu, çoban ihtiyacının ise yüksek seviyede bulunduğunu belirtti. Bu durumda Samsun'da en az 400 çobana ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Güven, Suriyeli çobanların tercih edilebilirliği konusunda Samsun'da yeterli verimin sağlanması konusunda emin olmadığını belirtti.

GÖÇEBE YAŞANTISINA HAZIR DEĞİLLER

Suriyeli çobanların daha çok Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yerleşik sürü yöneticiliğinin yapıldığı bölgelerde çalıştıklarını kaydeden Kadir Güven, "Bizde ise koyun yetiştiricilerimiz daha çok özellikle yaz aylarında yaylalara gitme gibi bir hayvancı tipi Bafra’daki Tekkeköy'deki tipi uyguluyorlar. Sıcaklıklar artınca Giresun, Perşembe ya da Erbaa ve Turhal yaylalarına gidiyorlar. Yani Suriyeliler bizim belgemizde göçebe yaşantısına hazır değiller. Çok fazla bir talep olacağını sanmıyorum" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER