'Süper bir hizmet'

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekkeköy’e kadar ulaştırılan tramvay hattı her geçen gün daha yoğun kullanılırken, vatandaşlara ulaşım konusunda adeta can suyu oldu.

'Süper bir hizmet'

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Tekkeköy’e kadar uzanan tramvay hattı, 7’den 70’e her kesim tarafından takdirle karşılanıyor. Gazete Gerçek’e konuşan Samsunlu vatandaşlar, Tekkeköy hattını değerlendirdiler. Samsun’da ulaşım sorununa tramvay hattının büyük oranda çare olduğunu belirten vatandaşlar, hattın OMÜ’ye çıkmasının ardından, Çarşamba Havalimanı’na kadar uzamasının büyük bir hizmet olacağını ifade ettiler.

 

 

“Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz benim liseden sınıf arkadaşımdır. Yusuf kardeşimiz, başkanımız o tarihlerde de yine kararlı, azimli, cesur ve çok dürüst bir delikanlıydı. Zaten kendisi bizim de majörümüzdü. Yusuf bey’in hizmetlerini sayarak bitiremeyiz. Şahsen ben Yusuf bey’in partisine oy vermiyorum ama iş Yusuf Ziya Yılmaz olunca istediği partiden aday olsun direk ona rey verir geçerim. Bu tramvay Samsun’a gerçekten büyük bir hizmettir. Doğru karar alınmış ve inşa edilmiş bir yatırımdır. Baksanıza, sıcacık binip gidiyorsunuz. Sağ olsunlar”

 

“Benim partiyle filan işim olmaz ama şunu söyleyeyim; Yusuf Ziya Yılmaz keşke 30 sene önce gelmiş olsaydı. Keşke 10 yıl erken gelmiş olsaydı. Bakınız burası Samsunspor tesislerinin olduğu yer. Buralar olduğu gibi leşti. Çöpten, şarap şişelerinden denize gidemezdiniz. Bugün ise bakın her yer pırıl pırıl. Bunu bu şehir Yusuf Ziya Yılmaz’a borçludur. Şu tramvay olayı ise gerçekten lazımdı. Artık Samsun’un ulaşım derdi yok. Eksikler var, onlar da zamanla olur”

 

“Bu hizmetin nesini soruyorsun kardeşim? Öncesinde Tekkeköy’e gitmek için yağmurda çamurda yol kenarlarında beklerdik. Bak burada üstü kapalı durakta bekliyoruz. Fren yok, trafik yok. Tramvaylar sıcacık. Her gün gidip geliyoruz. İşe geç kalma derdimiz de yok artık. Çünkü ne zaman gelir, kaç dakikaya gider belli bunlar. Yapanlar sağ olsun”

 

“Biz fakülteden bindik. Alışveriş merkezine geldik. Ne dolmuş bekledik, ne de itilip kakıldık. Çok konforlu çok rahat bir şekilde, itiş kakış, trafik olmadan oturduk sıcacık geldik. Bu süper bir hizmettir”

 

“Ben her gün işe gidip geliyorum. Öncesinde çok yıpranıyorduk Tekkeköy sanayi bölgesine gelip giderken. Şimdi bu tramvay olmasaydı belki de sırılsıklam dolmuş bekleyecektim. Dolmuşun konfor belli. Şuraya bak, ter temiz binip işime gidiyorum. Daha ne olsun. Elbette daha da gelişir, bu başkan yapar”

 

 

“Ben gece geç saatlere kadar yeri geliyor çalışıyorum. Gece geç saatlerde bile hele soğukta yola kadar yürüyüp dolmuş bekleme olayı zordu. Şimdi biliyorum ki, tramvay var. Zaten çalışıyor. Bu benim için büyük bir şans oldu. Islanmadan, telaşe yapmadan seyahat ediyorum. Yapandan Allah razı olsun elbette”

 

“Tekkeköy’den şehir merkezine ya da fakülteye gitmek büyük dertti. Şimdi ise hiç erinmiyoruz. Sıcacık binip hastaneye gidebiliyoruz. Bu büyük bir nimet oldu. Tek isteğimiz, Tekkeköy’ün içine daha fazla aktarma koymaları. Her halde zamanla oturacak ama bazen çok bekliyoruz. Yine de yapandan Allah razı olsun. Kim yapmış olursa olsun farketmez”

 

“Bu hizmet elbette çok lazımdı. Güzel de oldu. Ama Tekkeköylü vatandaşlar aktarma geç kalıyor diye şuan tercih etmiyor olabilirler. Zamanla aktarma sıklığı artacaktır. O zaman özellikle Tekkeköylüler için inanılmaz bir konfor olacak. Hele sanayi çalışanları için ki Samsun’un yarısı sanayi bölgesinde çalışıyor, bu çok büyük bir hizmet oldu. Baksanıza tertemiz gidip geliyoruz”

 

“Biz sanayi çalışanlarıyız. Bazen servis olmayan vardiyalarımızda çok sıkıntı çekiyorduk. Dolmuş bekliyorduk bazen dolu geçiyordu. Bu hizmet dolmuştan da otobüsten de çok üstün bir hizmet. Kıymet bilmek lazım. Ta Tekkeköy’den binip, Fakülte’ye 4 lira. Bu ucuz ve makul bir rakam. Zaten ben mesela biniyorum, indiğim yerde okutup iademi alıyorum. Bunlar belli ki düşünülmüş. Hizmet eden herkese dua ediyoruz”

 

“Bu hizmetin eleştirilecek bir tarafı yok. Her şey güzel. Bizi dolmuş beklemekten kurtardı ya bu bile yeter. Tam zamanında, yetişirim geç kalırım stresi de yok artık. Binip sanayiye rahatça gidiyorum. Yusuf başkandan, işçilerden Allah razı olsun”

 

“Tartışmasız çok iyi oldu bu hizmet. Şahsen ben meraktan bindim bugün. Göreyim dedim. Akıl almayacak yerlere durak koymuşlar. Bu çok iyi. Ortam sıcacık, gürültü yok. Sigara yok. Gayet konforlu. Samsun için yerinde bir hizmet olmuş. Yapanlara teşekkürler”

 

“Bizim sanayi bölgesine Atakum’dan ulaşım yapmamız çok zordu. 3 araç değiştiriyorduk. Daha da pahalıydı. Şimdi 3 küsür liraya Tekkeköy sanayiye kadar rahatça gidiyoruz. Bu büyük bir hizmet. Hem de temiz ve konforlu. Ben şahsen hayatta aracımla sanayi bölgesine gitmem. Binerim tramvaya öyle giderim. Trafik derdin, park derdin yok. Yapandan Allah razı olsun”

 

“Ben bir sivil toplum kuruluşu başkanıyım. Her gün balıkçı barınağına gidip geliyorum. Tramvay yapıldı, artık araç kullanmıyorum. Trafikle neden uğraşayım? Deli olmak lazım araç kullanmak için. Sıcacık gidip geliyorum. Fiyatı da çok uygun. Yusuf başkana çok teşekkür ediyorum”

 

“Ben 70 yaşındayım. 20 sene önce deselerdi ki sanayiye tren gidecek vallahi inanmazdım. Çok büyük iş oldu bu Samsun için. Baksana kardeşim, oturdum rahat rahat gidiyorum. Fiyatı da çok uygun. Hem de temiz. Yapandan Allah razı olsun. Hiçbir eksik göremiyorum”

 

“Ben sanayi işçisi olarak her bindiğimde dua ediyorum. Bu soğukta dolmuş beklemek gerçekten zor. Duraktan kimseyle muhatap olmadan binip gitmek çok güzel. Çamur yok, yağmur yok. İçerisi sıcacık. Gürültü de yok. Bir de müzik koysalar çok güzel olur”

 

“Bu hizmet Samsun’a bu bölgede sınıf atlattı. Resmen artık koca bir şehir olduk. Bu tramvayla Samsun’un bir yakasından diğer yakasına gidiyorum. Bu bir nimettir. Araç da değiştirmiyorum. Binip direk gidiyorum. Çok güzel iş yaptılar. Allah razı olsun”

 

“Ben fakülteden bindim, sanayiye geçiyorum. Duraklar zaten sanayinin içinde. Bu iş sanayiyi de daha ulaşılabilir yaptı. Şahsen artık arabamı kullanmam. Bana kalırsa bu otogara da Çarşamba’ya da gitmeli. Çok güzel olur. Yapacaklarına inanıyorum”

 

“Tekkeköylülere büyük hizmet başardı Yusuf başkan. Aklıma bile gelmezdi ama şimdi binip rahatça Atakum’a gidip geliyorum. Alış veriş merkezine gidip geliyorum. Samsun’a gitme derdi ortadan kalktı. Tekkeköy Samsun’a daha da yaklaştı. Ortam da harika. Otobüs gibi dolmuş gibi değil. Nerde duru, nerde gider, kaç dakikada gider hepsi belli. Yapandan Allah razı olsun diyorum başka diyecek bir şey yok”

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER