Su sorunu tarih oldu

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Suat Uğurlu Barajı’ndan Çakmak Barajı’na çekilen boru hattının tamamlandığını belirterek, Samsun’un su sorununun tamamen tarihe karıştığını söyledi

Su sorunu tarih oldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (SASKİ) Kamil Demircioğlu, Suat Uğurlu Barajı’ndan Çakmak Barajı’na su takviyesi yapması için yapılan boru hattı projesinin 2015 yılında başladığını ve projenin tamamlandığını söyledi. Projenin geçtiğimiz hafta kabulünü gerçekleştirdiklerini kaydeden Demircioğlu, şu an için Çakmak Barajı’nın tamamen dolu olduğunu ve gerektiği taktirde Suat Uğurlu Barajı’ndan yeni hat ile su takviyesinin yapılabileceğini söyledi.

BARAJLAR ARASI SU TAKVİYESİ

Samsun’un 2014 yılında su sorunu yaşadığını ve bu sorundan dolayı yeni su kaynakları ile yeni arayışlar içerisine girdiklerini söyleyen Demircioğlu, “İl merkezinin su ihtiyacını karşılayan Çakmak Barajımız 2014 yılında maalesef kuruma noktasına kadar gelmişti. Barajdaki suyun dip seviyesine kadar gelmesi kurum olarak bizleri yeni arayışlara yönlendirdi. Ayvacık ilçemizde bulunan Suat Uğurlu Barajı’ndan su takviyesi yapılarak Çakmak Barajı’ndan il merkezinde su temini yapabileceğiz. Bununla birlikte de il merkezinde su sorununu tamamen ortadan kaldırmış olduk” dedi.

GÜNDE 90 BİN METRE KÜP SU

Proje hakkında bilgi veren Demircioğlu, “Genel Müdürlüğümüz tarafından 25 Eylül 2014 tarihinde ihale edilen Samsun iline acil su temini için içme suyu tesisleri yapımı işinin geçici kabulü 28 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında yapılan tesisten ihtiyaç halinde Suat Uğurlu Baraj gölünden Çakmak Barajı’na 1 m3/sn debi ile günde yaklaşık 90.000 m3 su takviyesi yapılacaktır. Bu takviye ile Samsun şehir merkezinin su sorunu tarihe karışmış oldu. İlçelerde de yeni su kuyuları ile birlikte ilçelerdeki su sorununu da büyük oranda ortadan kaldırdık” diye belirtti.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER