STK'lar Halep için ayakta

Samsun’da sivil toplum kuruluşları, Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Suriye’nin Halep şehrinde düzenlediği hava saldırılarını protesto etti.

 STK'lar Halep için ayakta
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Samsun Sivil Toplum Platformu üyeleri sloganlar atarak eylem yaptı. Samsun Sivil Toplum Platformu üyeleri adına konuşan Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yılmaz Taşova, “10. Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün kabulünün 68. yıl dönümünde, insan ve hak kavramının alabildiğine ayrı düştüğüne tanıklık ediyoruz. Acı ve zulümler, dün Felluce’de, bugün Halep’te olduğu gibi hep Müslümanların meskeni olan coğrafyalarda yaşanmaktadır. Dünyanın öteki yüzü bugünler için hazırladığı nümayişçi müsamereler eşliğinde maskesini takarak riyakar cümleler kurmakta, her riyakar cümle kurulduğunda masum bir insan daha maalesef can vermektedir” dedi.

Haksızlıklara karşı ses çıkartmaya devam edeceklerini belirten Taşova, “Samsun Sivil Toplum Platformu olarak ırk, din, dil, sınıf gibi hiçbir ayrım gözetmeksizin, devredilmez, vazgeçilmez temel insan haklarını, korunması ve yaşatılması zorunlu medeniyet değerleri olarak telakki ediyor. Bütün haklarıyla insana saygılı bir medeniyet ikliminde insanlığın tekrar soluklanmasını diliyoruz. Halep başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde tahammül ve dayanma sınırlarını aşacak ölçüde ve sistemli olarak sürdürülen mezalimi, terörün her çeşidini, onları destekleyip cesaretlendirenleri lanetliyor, sorumlu herkesin, her kurumun, her devletin etkin çözümleri ivedilikle hayata geçirmesini bekliyoruz. Kimden gelirle gelsin, haksızlıklara karşı sesimizi yükseltmeye, dün olduğu gibi bugün de, yarın da hakkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER