'Spora Karşı Olan İlgiyi Arttırmak İçin Bu Tesisleri Yapıyoruz'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuşmasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile arkadaşlık ve dostluklarının çok eski yıllara dayandığını söyledi.

'Spora Karşı Olan İlgiyi Arttırmak İçin Bu Tesisleri Yapıyoruz'
Bakan Çavuşoğlu'nun AK Parti'nin Dış İlişkiler Başkanlığı görevi sırasında kendisinin de yardımcılığını yaptığını hatırlatan Kılıç, birlikte çok güzel çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Çavuşoğlu ile kendisinin bakanlık görevini aynı anda aldığına işaret eden Kılıç, "Mevlüt Bey dış ilişkiler başkanıydı, ben başkan yardımcısıydım. Hatta şöyle bir anımız oldu. Daha önce partimizde dış ilişkiler başkanlığı görevinde bulunanlar bakanlık görevine sadece başkanlar gitti, yardımcıları kaldı. Mevlüt Bey, bana, 'Hadi bakalım beraber gidiyoruz, ikimiz de bakanlık görevi aldık.' dedi. Böyle bir ilginç anımız oldu." dedi. Kendisinin golf oynamayı bilmediğine işaret eden Kılıç, bir iki kere Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun yönlendirmesiyle atış yaptığını ve o atışlarında başarılı olduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu'nun iyi bir golf oyuncusu olduğunu vurgulayan Kılıç, "Golf halk arasında zengin sporu olarak biliniyor. Bunu söylemelerinin sebebi şudur; golf bir yatırım gerektiren spor dalı. En önemlisi malzemeyi ciddi manada bir masraf yaparak almanız gerektiği için böyle gösteriliyor. Bunları da artık ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminden itibaren ihtiyacı olan sporcularımıza bu malzemeyi sağlayarak onları uluslararası arenada ülkemizi temsil eder hale getiriyoruz." şeklinde konuştu.Golf sahası yatırımını bazı kesimlerinin eleştirdiğini vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti."Bazı kesimler tarafından, 'Ne gerek var' diyenler oldu ama biz spor kültürümüzü, spor altyapımızı ve spora karşı olan ilgiyi arttırmak için bu tesisleri yapıyoruz. Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefimiz var, bunun için bizim her türlü spor branşında sözümüzün ve sesimizin duyulması gerekir. Küçük düşünmeyeceğiz, büyük düşüneceğiz. Modern dünyanın içindeki yerimizi gelenek, görenek ve kültürümüzle alacak güçteyiz. Bu tip yatırımlarla bunu hayata geçireceğiz. 'Sadece bina yapmak ve altyapı yapmakla olmaz' diyenler olabilir, tamam olmaz ama tesisiniz olmazsa o tesisin içinde yetiştirecek sporcunuz da olmaz.  O tesis olacak ki, o tesisinin içerisine sporcumuzu koyup geleceğe hazırlayacağız. Bu insanlar olacak ki oradan bir verim elde edelim."

Rio Olimpiyat Oyunları2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na az süre kaldığını dikkat çeken Kılıç, şunları kaydetti."Olimpiyatlar uzun zamandır benim beklediğim bir konu. Bazı spor camiasında olan kişiler, olimpiyatta katılım noktasındaki sayımızla ilgili olumsuz eleştiriler yaptı. Biz şu anda Rio Olimpiyat Oyunları'na tarihimizde en fazla branşta katılıyoruz. 20 branşta, beklediğimiz bir gelişme olursa bu 21 branş olacak. Gerçekten büyük bir başarı ortaya koydu sporcularımız. 109 sporcumuz Rio'ya katılım noktasında kota aldı. Yeter mi, yetmez ama 2012 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra yaşadığımız krizi de kimse unutmasın. Sporcularımız bu anlamda büyük bir başarı göstermiştir ve hepsine teşekkür ediyorum. Daha fazla katılımlı günleri de göreceğiz ama katılımla beraber madalya sayısını da inşallah artıracağımızı göreceğiz."

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise dolgu alanının üzerine dünyada ilk defa doldurularak golf sahası yapıldığını ve bunun hizmete girmesinden dolayı heyecanlı olduğunu ifade etti. Sahanın 6 bin 200 metre uzunluğunda olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, "72 vuruşluk bir saha. Sahamızın turizme olan katkısının yanı sıra kaliteli sporcu yetiştirmekte önemli bir saha olacaktır. Saha, 2018 ve 2019'da para ödüllü uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER