Sosyal medya hesapları takipte

Samsun Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Twitter, facebook, diğer sosyal medya hesaplarında, terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan hesaplarla ilgili denetimlerini artırdı

Sosyal medya hesapları takipte

Samsun Emniyet Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan hakaret suçu, sövme suçu, iftira suçu ya da terör örgütü övme suçu işleyenlerle ilgili denetimlerini artırdı. BİMER, CİMER ya da 112.gov.tr'ye yapılan ihbarlarla Twitter, facebook, diğer sosyal medya hesaplarında devlet büyüklerine hakaret ettikleri ya da terör örgütü propagandası sayılabilecek paylaşımlarda bulunan kişilerin kimliklerinin tespit edilmesinin ardından savcının talimatıyla gözaltına alınıp, ifadeleri alınıyor, ardından da haklarında dava açılabiliyor.

DEVLET BÜYÜKLERİNE HAKARET
Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Samsun'da son dönemlerde siber suçlarla mücadele çalışmaları artırıldı. Bu kapsamda terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren sosyal medya hesapları ile ilgili çalışma yapıldığı, tespit edilenler hakıknda da yasal işlem yapıldığı öğrenildi.

ŞİKAYET GELİRSE TAKİBE ALINIYOR
Samsun Adliyesi'nde de bilişim suçlarına ait büro bulunduğu öğrenilirken, Emniyet İl Müdürlüğü'ndeki Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü’nün gelen ihbarlar kapsamında öncelikle paylaşımın yapıldığı bilgisayarın IP numarasını tespit ettiği, gerçek kimliğiyle bu paylaşımlarda bulundukları tespit edilenler hakkında yasal işlem başlatıldığı öğrenildi.

HOLİGAN TARAFTARLAR DA SIKI TAKİPTE
Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan birim, sosyal medyada kişi ya da takıma küfür eden, hedef gösteren, karşı tarafın maneviyatını zedeleyici söylemlerde bulunan ve grupları galeyana getirme çabasında olan kişi ya da grupların tespiti için de çalışma yapıyor. Bu kapsamda, 12 Ağustos-13 Eylül tarihlerinde bu tür paylaşımlarda bulunan Türkiye genelinde 757 sosyal medya hesabı tespit edildi. İnceleme altına alınan hesaplara ilişkin gerekli çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER