Son keşfedilen yeni dünya: Teraryum

Son dönemde popüler olan Teraryum-Toprak Akvayum insanlarda adeta bir değişim hastalığı yaratıyor. Samsun’da Teraryum satışı yapan Nizamettin İnan, hayatın ve iş hayatının temposundan kaçmaya çalışan insanların ruh hallerine göre; kavanoz içerisine kurdukları farklı konseptlerle kendilerine yeni dünyalar yarattıklarını söyledi

Son keşfedilen yeni dünya: Teraryum

Samsun’un İlkadım ilçesi Saitbey Mahallesi Kulaca Caddesi üzerindeki işletmesinde, Terrarium (Teraryum - Toprak Bahçe - Toprak Akvayum) satışı yapan 33 yaşındaki çiçekçi Nizamettin İnan, insanların küçük bir akvaryumda kendilerine yepyeni dünyalar yarattıklarını söyledi.

‘ORMAN’IN İÇERİSİNDE DAĞ EVİM OLSUN’

“Teraryum olayı aslında, insanların kendi iç dünyalarını bir kavanozun içerisine sığdırmalarıdır. Hepimizin bildiği üzere, betonlaşmanın getirisiyle yeşil ve doğal alanlardan uzak kalıyoruz. ‘Küçük bahçem olsun. Ormanın içerisinde, bir dağ evim olsun. Sahil kenarında yazlığım olsun’ diyerek insanlar, kendilerine apayrı dizaynlarla dünyalar yaratıyorlar” diye konuştu.

‘O ANKİ RUH HALLERİNİ YANSITIYORLAR’

Teraryum’un içerisinde toprak, kum, minyatür çiçekler (kaktüs-sukulent) ve minyatür aksesuarlar kullandıklarını söyleyen Nizamettin İnan, “Teraryum, sürekliliği olan bir nesnedir. İşin özü şu; bir orkide veya bir saksı çiçeği aldığında insanlar sıkılabilir veya o çiçek ölebilir ama Teraryum ömürlüktür. Onun kumunu, çiçeğini, içerisindeki aksesuarlarını değiştirebilir veya yerlerini kaydırılabilir, farklı dünyalar yaratılabilir. İnsanlara cazip gelen yanı da budur. İnsanlar, o anki ruh hallerini kavanozun içerisindeki dünyalarına sığdırabiliyorlar” şeklinde konuştu.

‘DAHA ÇOK ERKEKLER ALIYOR’

Teraryum fiyatlarının, boyutu ve içerisindeki malzemeye göre değiştiğini ve 80 ila 500 lira arasında satışa sunduklarını söyleyen Nizamettin İnan, “Teraryum’u daha çok erkekler, Kız arkadaşlarına, eşlerine, dostlarına, çocuklarına veya annelerine hediye olarak alıyor ve bir de ofis ortamında çalışan insanlar rağbet gösteriyor” bilgisini verdi.

‘ÇOCUKLUK OYUNCAKLARINI KOYUYORLAR’

Teraryum’u birbirinden farklı konseptlerle süslediklerini belirten Nizamettin İnan, "Teraryum’da yeni doğan çocuklar için, süslemeler yapıyoruz. Evlenecek çiftler için ayrı konseptler hazırlıyoruz. İnsanlar ilk aldıklarına para veriyor ancak sonra para harcanmıyor veya küçük miktarlar harcayarak küçük değişiklerle, kavanozun içerisini bambaşka yapabiliyorlar. Çocukken oynadıkları, oyunca arabaları veya bebekleri bile yerleştirebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER