'Sizler Yaşar Doğu'nun mirasçılarısınız'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,"Hepiniz efsane güreşçimiz Yaşar Doğu'nun mirasçılarısınız. Sizler onun hatırasını yaşatıyorsunuz. Başarılarınız her zaman daim olsun"dedi.

'Sizler Yaşar Doğu'nun mirasçılarısınız'

Samsun’un Alaçam ilçesinde Hıdrellez Şenlikleri kapsamında gerçekleşen 625. Geyikkoşan Güreşleri'nde başpehlivanlığı Mehmet Yeşil Yeşil kazandı. Yeşil başpehlivanlık kupasını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaslan’ın elinden alırken ikinci olan pehlivana madalyasını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz takdim etti. 

600 yılı aşkın geçmişi olan Geyikkoşan Yağlı Güreşleri'nde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen güreşçiler kıyasıya mücadele etti. Miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda Mehmet Yeşil Yeşil ile Ünal Karaman, finalde karşılaştı. Güreşçiler normal sürede birbirine eşitlik sağlayamayınca puanlamaya geçildi. Puanlama süresinde rakibine üstünlük sağlayarak 1 puan alan Mehmet Yeşil Yeşil başpehlivanlığı kazandı. Ağalık yarışını 6 yıldır Geyikkoşan güreş ağalığını sürdüren Hasan Hasan, 100 bin lira ile kazandı.

Geyikkoşan Güreş şenliklerine katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,Samsun'un güreş şenlikleri ile artık Kırkpınar'a rakip olduğunu belirterek,"Samsun güreşin ismi.Neden Samsun güreşin ismi. Çünkü güreşin duayeni merhum Yaşar Doğu Samsunlu bir şampiyon. Onun hatırasını buralarda yad ediyoruz. Burada güreşen çocuklarımız Yaşar Doğu'nun torunları ve duayen güreşçimizin mirasını onlar geleceğe taşıyor. Rabbim onları muvaffak etsin.Er meydanının tozunu attıran tüm güreşçilerimizi tebrik ediyorum"diye konuştu.  Geyikkoşan Güreşleri'nin Karadeniz'in Kırkpınar'ı olarak bilindiğini dile getiren Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, “Bu güreşlerin tarihi de Kırkpınar Güreşleri kadar eskiye gider. Kırkpınar'da güreşen pehlivanlarımız burada da er meydanına çıkar" dedi. Güreşleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Danıştay Üyesi Osman Tural, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve çok sayıda güreş sever izledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER