'Siyaset Değil Rektörlük Yapacağım'

OMÜ'de rektör adayını belirleme seçimlerinde en fazla oyu alan Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, "Ben herhangi bir siyasi grubun temsilcisi değilim. Sayın Cumhurbaşkanın bunu göz önünde bulunduracağına inanıyorum" dedi

'Siyaset Değil Rektörlük Yapacağım'

OMÜ'de salı günü yapılan yeni rektör adayını belirleme seçimlerinde en fazla oyu alan ve birinci sırada rektör adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, sandıktan birinci olarak çıkmasının kendisi için sürpriz olmadığını söyledi. Gelinen noktada önce YÖK'ün ilk üç sıradaki adayı belirleyeceğini ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama yapacağını anımsatan Sarıkaya, "Sayın Cumhurbaşkanımızın beni atamayacağı yönünde bir endişem yok. Çünkü ben belirli bir siyasi grubun adayı değilim. Bilim insanı olarak politikadan uzak durmaya gayret ettim. Bu durumun göz önünde bulundurulacağına inanıyorum" dedi.

BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMADI

Rektör adayını belirleme seçiminde en fazla oyu alan Prof. Dr. Şaban Sarıkaya Gazete Gerçek'in sorularını yanıtladı. Bu sonucu beklediğini, kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Sarıkaya, "Ben OMÜ'deki akademik sürecime 1986'da asistan olarak başladım. Bu üniversitenin 30 yıllık tarihsel sürecini, sorunlarını biliyor, akademisyenleri ve çalışanlarını çok iyi tanıyorum. Zaten bu deneyim ve özgüvenle bu işe soyundum" diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE AYRIŞMA OLMAMALI

Üniversitelerde 1992 yılında başlayan rektör adaylığı belirleme seçimlerinin her 4 yılda bir yapıldığını anımsatan Sarıkaya, "Her seçim sürecinde farklı ayrışmalara şahit olduk. Başlangıçta bunlar ideolojik ayrışmalar gibi görünüyordu. Oysa ki bunun son yıllarda kişisel ayrışmalar olarak derinleştiğini görüyoruz. Bu durum üniversitede negatif enerji doğuruyor. İnsanlar birlikte üretmekten imtina ediyorlar. OMÜ Türkiye'de ilk kurulan 15 devlet üniversitesinden biri ama şu anki durumumuz hiç iyi değil. Üniversitelerin performanslarının belirlendiği URAP sıralamasında, 2016'da 25. sıradayız. Öğrenci memnuniyetimiz yüzde 24, akademisyen memnuniyetimiz ise yüzde 45'lerde. Öğrencilerin bizi tercih etme oranımız geriledi. Bu nedenle mutlaka toparlanmaya ihtiyacımız var" dedi.

ATANIRSAM HERKESİ BİRLEŞTİRİRİM

Her rektörlük seçiminden sonra 'o şunun adamı, bu şunun adamı' tartışmalarının sonunun gelmediğini dile getiren Sarıkaya, "Benim birinci projem bu ayrışmaları ortadan kaldırmak. Atandığım taktirde diğer adaylarla bir araya gelip, üniversitede birleşmeyi sağlamayı amaçlıyorum. Birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama birlikte üretmek zorundayız. Bu bütünleşmeyi sağladıktan sonra, diğer rakamların düzelmesi de mümkün olacaktır" diye konuştu.

HASTALARIMIZ BAŞKA İLLERE GİDİYOR

Rektör olarak atanması halinde ayrıca öğrencilerin üniversiteye ait olduklarını, üniversitenin onlar için var olduğu hissiyatını artırmaya özen göstereceğini, öğrenci katılımını artıran çalışmaların yanı sıra eğitici eğitimlerine de ağırlık vermeyi planladığını dile getiren Şaban Sarıkaya, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Türkiye'deki saygınlığını daha da artırmayı amaçladığını dile getirdi. OMÜ'de böbrek ve karaciğer nakilleri yapılmasına rağmen, diğer organ trasplantasyonlarının da yapılabilir hale

getirilmesi gerektiğini ifade eden Sarıkaya, "Hastalarımız, üniversitemizde robotik cerrahi olmaması nedeniyle başka illere gidiyorlar. Urfa, Sakarya, Erzurum'da robotik cerrahi merkezleri kuruluyor. Eğer atanırsam Samsun'un bu eksikliğini gidermeyi hedefliyorum" bilgisini verdi.

BÜYÜKŞEHİR İLE ORTAK ÇALIŞMALIYIZ

Üniversite ile Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerle bütünleşmenin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Sarıkaya, "Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarımız var. Son yıllarda Kuş Cenneti'ni daha fazla popüler hale getirme çalışmaları var. Çeşitli üniversitelerden hatta dışarıdan bilim insanlarının ortaklaşa çalışabileceği bir ortam yaratarak Çevre Araştırmaları Enstitüsü kurulmasını planlıyorum. Yani, kentin içinde üniversitenin izlerini görebileceğimiz Büyükşehir Belediyesi ile sinerji içinde çalışabileceğimiz bir ortam yaratmayı hedefliyorum. Bütün bunlar çok maddi güç getiren işler değil. Sadece bu altyapıyı sağlamak noktasında kararlı olmak gerekiyor" dedi.

BEN SİYASETTEN UZAK DURDUM

Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, bundan sonraki süreçte YÖK'ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmak üzere üç adayın ismini belirleyeceğini anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini rektör olarak atayıp atamayacağı konusunda herhangi bir endişesi olmadığını dile getiren Sarıkaya, "Çünkü ben siyasi olarak herhangi bir grubun temsilcisi değilim. Bir siyasi etiketle değil bilim insanı olarak hareket ettim. Politikadan uzak durmaya gayret ettim. Bir siyasi parti ya da anlayışın temsilcisi olmadığım için YÖK'ün de Sayın Cumhurbaşkanı'nın da bunları göz önünde bulunduracağına inanıyorum. Öğretim üyelerimiz teveccüh gösterdiler, üst makamlar da destek verirse, hem üniversitemiz hem Samsun hem de Türkiye için hayırlı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER