Sıvı likit üretimi gündemde!

Evde alkol üretiminden sonra, merdiven altı elektronik sigarada kullanılan ısıtılmış sıvı likit üretimi de toplum sağlığını ölümle tehdit ediyor. Kamuya denetim çağrısında bulunan Samsun Tabip Odası, tüketicilere akciğer ödemi konusunda hayati uyarılar yapıyor

Sıvı likit üretimi gündemde!

Sigarayı bırakma noktasında bir geçiş olarak görülen elektronik sigara kullanımı ülkemizde her geçen gün hızla artıyor. Ekonomik olarak değerlendirilen, elektronik sigara yasal olarak satılmamakla birlikte yasa dışı olarak internet yoluyla da temin edilebilmekte. Bunun yanı sıra, ücretleri pahalı olan elektronik sigaranın ısıtılarak elde edilen sıvı likitleri merdivenaltı üretimlerle piyasaya sunulmaya devam ediyor. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, devletin yetkili organlarını göreve davet ederken, tüketicilere hayati uyarılarda bulunuyor.

‘AKCİĞER ÖDEMİNE NEDEN OLUYOR’

Dr. Murat Erkan, “Elektronik sigara, sigara alışkanlığından vazgeçme noktasında bir geçiş gibi görülmektedir ancak birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Likit fazla kullanıldığında, buharın da ciğere çekilmesiyle akciğer ödemine neden olabilmektedir. Kontrolsüz kullanıldığında zararları vardır. Zararı olmadığının düşünülmemesi gerekmektedir, içeriği itibarıyla insan sağlığına ciddi zararı vardır” diye konuştu.

‘EKONOMİK OLUYOR’ DİYE EVDE ÜRETİM

Tercih edilse bile; sertifikası olan ve onay almış firmalar tarafından satılanların likitlerin kullanılmasını öneren Dr. Murat Erkan, “Özellikle marka olan ürünlerin fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, ekonominin de getirdiği bir zorunluluk olarak insanlar yasal olmayan yollara yönelebiliyorlar. İnsanlar, likitleri daha uyguna idame etmek için evde alkol üretimi uygulamasına gittikleri gibi bu hususta da aynı yöntemi tercih edebiliyorlar. Bu da yine aynı kapsamda kontrolsüz, ne olduğunu bilemediğimiz, denetlenemeyen likit sigara kullanımı anlamına geliyor. Kontrolsüz ve kaçak olan ürünlerin içeriğinin ne olduğu bilememekteyiz. Bu anlamda ise doğabilecek sağlık sonuçlarını öngörebilmek pek mümkün değildir” şeklinde konuştu.

FIRSATÇILARA KAZANÇ KAPISI OLUYOR

Dr. Murat Erkan, şöyle devam etti: “Her zaman olduğu gibi, insanlar günlük giderlerine yazılan bu tür alışkanlıklarla ilgili ekonomik davranmaya zorluyor kendini. Bu ekonomik davranmayı fırsatçılar, piyasa koşullarında ekonomik kazanç sağlama olanağı olarak görüyorlar. Böyle olduğunda ise piyasadaki ürünlerin kontrolü zorlaşıyor. Kısacası hangi ürün olursa olsun; piyasada kontrolsüzse ve devletin belli başlı kurumlarının denetiminde değilse onun yaratabileceği sağlık sorunlarının sonuçlarını kestirebilmek mümkün değildir. Bu durum likit sigara için de geçerlidir.”

GENEL HALK SAĞLIĞI YAKLAŞIMI GEREKİYOR

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, son olarak ise “Sigaranın zararlarıyla ilgili, genel halk sağlığı yaklaşımı sunmak gerekiyor. Zararları, sosyal ve ekonomik zararları, kişinin sağlık zararları ve alışkanlıklara ilişkin bir takım olumsuzluklar noktasında toplumun daha fazla bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda daha somut adımlar atılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER