'Sivas katliamı mutlaka aydınlanacak'

Samsun Valisi İbrahim Şahin yanına Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve Adalet Komisyon Başkanı Kemal Alver'i de alarak, Atakum'daki Cemevi'nde iftar açtı, Alevilerin yasını paylaştıklarını söyledi. Şahin, 'Sivas olaylarını yaptıran güçlerin kim olduğunu, bu devlet ortaya çıkaracak' dedi

'Sivas katliamı mutlaka aydınlanacak'

Vali İbrahim Şahin, Atakum'da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samsun Şubesi'nce Cem Evi’nde düzenlenen ‘Muharrem Ayı’ iftar yemeğine katıldı, Alevi vatandaşlara acı ve yas günlerinde taziyelerini ileterek, matemlerini paylaştıklarını söyledi. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Atakum Kent Konseyi Başkanı Bekir Şişman'ın yanı sıra çok sayıda Alevi vatandaşın katıldığı iftar yemeği, samimi bir ortamda gerçekleştirildi. Şahin ve beraberindekiler Alevi dedesinin yaptığı dualara da eşlik etti.

TRT’DE CEMİ İLK KEZ ŞAHİN YAYINLADI

TRT Genel Müdürlüğü döneminde 2009 yılında Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Erzincan'da düzenlenen ‘Muharrem Cemi’ni, devlet Televizyonu TRT 1'de ilk kez canlı olarak izleyicilerle buluşturan Vali İbrahim Şahin, kendisinin de Amasyalı olması ve bu bölgedeki Alevi yoğunluğu nedeniyle, Alevi kültürünü yakından tanıdığını dile getirdi.

BİZ SİZ AYRIMI YOK, HEPİMİZ BİRİZ

Bu akşam mateminizi paylaşmak üzere sizlerle beraber olmak istedim ve sizleri ziyarete geldim" diyen Şahin, "Biz, siz ayrımını ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Bunu ancak birlikte yapabiliriz. Bu nifak, bu ayrımcılık yabancılar tarafından içimize sokulmaktadır. Bu ülke için, bu bayrak için ve bu vatan için hep beraber üzülüyoruz, seviniyoruz veya şehit oluyoruz. Onun için bu ayrımcılığı körükleyen insanların bilin ki bizimle yakından veya uzaktan ilişkisi yoktur. Tam tersine bu ayrımcılık bizi bölmek üzere planlanmış bir oyundur" dedi.

KİMLERİN YAPTIRDIĞI ORTAYA ÇIKACAK

Cemevi'nin duvarında asılı bulunan 'Sivas olaylarını unutmadık, unutturmayacağız' pankartına da dikkati çeken Vali Şahin, "İnşallah Sivas olaylarını da kimin yaptırdığını bu devlet bir gün ortaya çıkarır ve bunun bir şekilde Alevi kesime karşı Sunnilerin yaptığı bir olay değil tam tersine Alevilerle Sunileri bir birine düşman haline getirmek isteyen bazı güç odakların bunları yaptığını inşallah göreceğiz" diye konuştu.

Vali Şahin konuşmasının ardından Alevi vatandaşlarla sohbet ederek, onların sorunlarını dinledi.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER