Şişmanlık risk faktörüdür

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, mide küçültme ameliyatlarında ölüm riskinin diğer ameliyatlardan daha fazla olduğunu belirterek, "Üstelik bu uygulamanın uzun dönem sonuçlarını henüz bilmiyoruz" dedi.

Şişmanlık risk faktörüdür

Mide küçültme ameliyatları sonrasında yaşanan ölüm olayları dikkat çekti. Samsun’da son olarak bir kamu bankası Şube Müdürü Gülcan Erim’in hayatını kaybetmesi sonucu mide küçültme ameliyatlarının riskleri ortaya çıktı. Konu ile ilgili açıklama yapan OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, obezite tedavisinde çözüm olarak sunulan mide küçültme ameliyatlarının geç dönem sonuçlarının henüz belli olmadığını belirterek, "Bir 10-20 yıl sonra bu ameliyatların bizim karşımıza ne çıkaracakları belli değil” diye belirtti.

 

HENÜZ YENİ BİR YÖNTEM SONUÇLARINI BİLMİYORUZ

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu,  tıpta uygulanan yeni cerrahi yöntemlerin sonuçlarının aradan bir süre sonra ortaya çıktığını belirtti. Erzurumlu, “O yüzden bu sonuçlar ortaya çıkmadan, 'Obezite tedavisinde bu ameliyatlar çözümdür, kesin sonuç alıyoruz’ gibi bir tavır içine girmemiz yanlış olur. Bütün bu risklerin hastalara anlatılması ve bu şartları kabul ediyorsa ameliyat edilmeleri gerekir" diye konuştu.

 

GARANTİ VERMEK SON DERECE YANLIŞ

Obezite ameliyatlarını hastalara 'yüzde 100 kesin çözüm gibi sunmanın yanlışlığına dikkati çeken Kenan Erzurumlu, "Şişman hastaların ameliyatı zaten başlı başına risklidir. Şişmanlık komplikasyonlar açısından risk faktörüdür. Bir apandisit ameliyatı bile bu hastalarda çok daha riskli olur. O nedenle böyle büyük bir ameliyatı yaparken de 'Bunun riski yok. Ben seni ameliyat ederim, bir hafta içinde iyileşirsin’ diye garanti vermek son derece yanlıştır. Bir tırnak kesmenin milyarda bir bile olsa ölüm riski vardır. Yaranın ölümcül bir mikrop kapması halinde, kişiyi alır götürür. Obezite ameliyatları ise oldukça büyük ve riskli ameliyatlardır.  O yüzden bu hastalara garanti vermek son derece yanlıştır" dedi.

HİÇBİR HASTAYA GARANTİ VEREMEYİZ

Şişmanlık ameliyatlarının son dönemlerde popüler olduğunu ve sık sık gündeme getirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, "Tabi bu ameliyatların sık sık gündeme getirilmesinin ekonomik boyutları da var. OMÜ'de aynı ameliyatları biz de yapıyoruz. Ancak biz hiçbir hastaya garanti vermeyiz. Ben bütün hastalarıma bu uyarıları mutlaka birebir yaparım. Eğer hasta kabul ederse ameliyatını gerçekleştiririm. Ölüm riski yok mudur derseniz. Her ameliyatta olduğu gibi bunda da vardır. Hatta birçok ameliyattan daha yüksek orandadır. Yeni zayıflamak için yapılan ameliyatlar, dikensiz gül bahçesi değil" diye konuştu.

EN ÖNEMLİ TEHLİKE KAÇAK VE İLTİHAPLANMA

Obezite ameliyatlarında sonradan ortaya çıkan en önemli komplikasyonun 'kaçak' denilen dikişlerin tutmaması sonucu oluşan midede delik kalması, bu durumda da ortaya çıkan iltihaplanmalar olduğunu dile getiren Kenan Erzurumlu, "15 sene önce de mideye kelepçe takılması gündeme gelmişti. Binlerle ifade edilen ameliyatlar yapıldı. Aradan 5-6 sene geçti ve yapılan bu ameliyatların uzun dönemdeki etkileri ortaya çıktı. Kaçaklara neden olduğu, iltihaplanma ve enfeksiyon riski gibi. Şimdi de mide küçültme ameliyatları gündemde. Bu yöntemler de tutacak mı yoksa tedavi olarak uygulanması doğru bırakılacak mı belli değil. Önümüzdeki yıllarda belli olacaktır. O yüzden obezite hastalarının bu ameliyatlara karar vermeden önce mutlaka tedbirli davranmaları gerekiyor" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER