Seyyar satıcılık da tarih oluyor

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, son 6-7 yıl içerisinde seyyar satıcılık hususunda kentte gerileme yaşandığını söyledi

Seyyar satıcılık da tarih oluyor

Son dönemde Samsun’da seyyar satıcılık noktasında gerileme yaşandığını kaydeden Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Satış noktası anlamında daha çok kapalı alanlar faaliyet göstermeye başladı” dedi.

10 SAMSUNLUDAN 1’İ SİMİT YİYOR

Samsun’da günlük 60 bine yakın simit üretimi gerçekleştiğini kaydeden Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Samsun’da her 10 kişiden biri simit yiyor. Kentimizden, farklı illere bile simit bile gönderiyoruz. Fiyatların pahalı olduğu ile ilgili spekülasyonlar yapılabiliyor ancak 1 TL simit için ideal bir rakamdır. Bu rakam 3 yıldır sabit. Elbette bunun bir maliyeti var. Fiyatı pahalı bulanlara sözüm; simit zevk işidir, ekmek ise ihtiyaç işidir” diye konuştu.

SEYYAR SATICILIK BİTİYOR

Samsun’da faaliyet gösteren 15 simit fırını olduğunu belirten Başkan Yiğit, “Bu fırınlarımız simitlerini odun ateşinde pişiriyor. Son 6-7 yıl zaman içerisinde seyyar satıcılık hususunda gerileme yaşanıyor. Satış noktası anlamında daha çok kapalı alanlar faaliyet göstermeye başladı. Örnek vermek gerekirse, Mecidiye Caddesinin giriş ve çıkışında 2 işletme simit satışı yapan işletme mevcut. Ve bu sektörün içinde hamle yapmayı düşünen başka arkadaşlarımız da var” ifadelerini kullandı​.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER