Sektörde değer kaybediyorlar

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, bir kasa ve bir masa ayarlayanın inşaat sektörüne el attığını ve sektörün bu şekilde bitirildiğini kaydetti

Sektörde değer kaybediyorlar

İnşaat sektörünün günden güne kaliteden uzaklaştığını dile getiren Başkan Öncü, “Maalesef inşaat sektörüne girmek öyle bir kolay hale getirildi ki parası olan herkes girebiliyor ve adeta yapılaşmada bir katliama sebep oluyor. Konut stoklarının büyük bir kısmı inşaat alanında eğitim almamış ve sadece bir kasa bir masa ile bu işe girmiş kişilerin yaptığı işler” dedi.

 

HERKES İŞİNİ YAPMALI

Sektörün ehil kişilerden çok parası olan ve iş bilmeyen kişiler tarafından yapıldığını kaydeden Başkan Öncü, “İnşaat sektöründe maalesef sektörden olmayan sadece para kazanmak için bu sektöre adım atanlar var. Herkes işini yapmalı. İnşaat sektörü de ticari bir sektördür fakat aynı zamanda ihtisas işidir. Teknik eleman ağırlıklı insanların bu işleri yapmalarından yanayız. Fakat sadece parası olan ve ticaret yapmak için müteahhitlik anlamında bu sektöre başlayan çok insanın olması da bizleri üzüyor. İhtisaslı elemanların bu işlerde yer almaması sektörün kalitesinde düşüş yaşanmasına neden oluyor. Müteahhitlik bir kasa bir masa ile yapılabilmekten çıkarılmalı. Müteahhitlik meslek yasası çıkarılmadan inşaat sektörünün ve inşaatların kalitesinin günden güne düşeceği görülmektedir” diye belirtti.

SEKTÖRDE HAREKETLİLİK VAR

İnşaat sektöründe bir nebze olsun canlanma olduğunu ve bunun daha da artması yönünde beklenti içinde olduklarını ifade eden Başkan Öncü, “İnşaat sektörü Samsun’da ve Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl çok durgun geçti. Bu yıl da aynı durgunluk devam ederken Mortgage ve ticari faiz oranlarının bir miktar düşmesi piyasaya olumlu sinyaller verdi. Yaklaşık 2 aylık süreçte yapılan ekspertiz sayısı ve satılan konut sayısına bakıldığında bir artış yaşandığı görülmekte. Faiz oranlarının bir miktar daha geri geleceği beklentisi olduğundan satışlarda bir nebze olsun durgunluk var. Tapu harçlarında geçici bir süre yapılabilecek indirimle piyasadaki konut stokunun erimesi bakımından faydalı olur. Şu an alınan yüzde 4’lük oran çok fazla. Bunun düşürülmesi ile birlikte konut alımında büyük bir rağbet olacağına inanıyoruz. Bununla ilgili henüz bir çalışma yok fakat yapılması inşaat ve konut sektörüne büyük bir artı sağlayacaktır. Atakum bölgesi başta olmak üzere çoğu bölgelerde bitmiş ve satılmayı bekleyen çok sayıda konut fazlalığı var” şeklinde konuştu.


Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER