'Şehrimizin ihracatını yükseltmek istiyoruz'

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile 4 kamu kurumunun ortaklığında 50 milyon avroluk hibeyle yapılan Samsun Lojistik Köy Projesi ile 3 bin kişiye istihdam imkanı sağlanması ve kentin ihracatının artırılması amaçlanıyor.

'Şehrimizin ihracatını yükseltmek istiyoruz'

Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Tekkeköy Belediyesi ve Merkez Organize Sanayi Bölgesinin ortaklığında hayata geçirilen Samsun Lojistik Köy Projesi'nin inşaatı, Tekkeköy ilçesinde 672 dönüm alanda devam ediyor.

Projenin 50 milyon avroluk maliyetinin tamamı AB hibe fonlarından karşılanıyor. Bu yıl tamamlanması planlanan proje ile bölgede 3 bin kişiye istihdam imkanı sağlanması, ayrıca Samsun'un 400 milyon dolar olan ihracatının 800 milyon dolara çıkarılması hedefleniyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Lojistik Köy Projesi'nin 10 yıllık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarıldığını söyledi.

Lojistik Köy Projesi'nin AB'den hibe alınarak yapılan Türkiye'nin en büyük projesi olduğuna işaret eden Yılmaz, "İlk etapta proje için 35 milyon avro hibe alarak yapım aşaması başladı. Projede düşünülmemiş bazı yapılar gündeme gelince keşif artışı oldu ve 15 milyon avroluk ekstra hibe için AB'nin kapısını tekrar çaldık. Başvurumuz sonucunda AB keşif artışını da kabul etti ve projemiz 50 milyon avro hibe almış oldu. Bu büyük projeyle gurur duyuyoruz." dedi.

Samsun Lojistik Köy Projesi'nin 5 ay içinde tamamlanacağını belirten Yılmaz, bunun ihracata büyük katkı sağlayacağını bildirdi.

Yılmaz, büyük depolama bölgeleri olan şehirlerin ihracatının da yükseldiğine dikkati çekerek, "Lojistik depolama alanına sahipseniz, bir başka şehre kıyasla bir ürün ihraç edecek yatırımcıların tercih ettiği kent haline gelirsiniz. Şehrimizin ihracatını yükseltmek istiyoruz. Samsun bugün hak ettiği şekilde ihracat rakamı elde edemiyor. 400 milyon dolar civarında ihracatımız var. Bu, son derece düşük bir rakam." değerlendirmesinde bulundu.

Samsun'da üretilmesine rağmen ihracatı Samsun'dan görülmeyen ürünler bulunduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Depolama alanı olmadığı için ihracatçılar, ürünü başka şehirlerden ihraç ediyor. Bu nedenle burada üretilen ürün başka şehirlerde ihraç kalemine giriyor. Lojistik köyde bu ürünler depolanacak. Hemen orada gümrüklenecek ve tren yolu ile limana bağlanacağı için birçok ihracatçı bu alanımızı tercih edecek. Farklı ürünlerin de buradan ihraç edilmesiyle kentin ihracat rakamının iki katına çıkacağını tahmin ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2017, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER