'Satılan Tüfekler Halka Tehdittir'

Av sezonunun açılmasıyla internet üzerinden satılan av tüfeği sayısı günden güne artıyor. Hiç bir kanuna ve kurala tabii olmadan satın alınabilen tüfekler, ruhsatlı tüfek satıcıları tarafından halka tehdit olarak görülüyor

'Satılan Tüfekler Halka Tehdittir'

Konu hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan av ve av malzemeleri satıcısı Yusuf Hakan Aydemir, internetten satılan tüfeklerin kontrolsüz olduğunu belirtti. Aydemir, “Avcılık ve av sporu Türkiye’de her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor. Bu bilinçli avcılık anlamında gayet olumlu bir gelişme. Fakat avcılığın en önemli unsuru olan av tüfeği, günümüzde kontrolsüz bir şekilde internet üzerinden satılmaya başlandı. Üstelik bu tüfeklerin satışı da her geçen gün de kat kat artıyor. Bu tüfeklerin ne olduğu, nasıl üretildiği meçhul. Halk maalesef fiyatı ucuz diye bu tüfeklerden satın alıyor. İnternet üzerinden satışı her geçen gün artan bu tüfeklerin çoğunun hiçbir belgesi yok. Tüfek bildiğiniz gibi ateşli bir silahtır ve üretimi de bazı kurallara tabiidir. Fakat internet üzerinden 200 300 liraya satılan bu tüfeklerin hangi ülke üretimi veya hangi kurallara tabi olarak üretildiği de ayrıca meçhul. Böyle riskli bir silahın görmeden sorumsuzca satın alınması çok farklı risklere ayrıca gebedir” dedi.

‘NAMLULARI PATLIYOR’

Açıklamalarına devam eden Aydemir, “Samsun’a bile günde en az 30-40 adet internet üzerinden satın alınan tüfekler geliyor. Bunu kargoculardan doğrulayabilirsiniz. Bu tüfekleri almak için her hangi bir yasal düzenleme yok. Parayı gönderene kargo yapılıyor. Bu hem kullanıcı hem de halk için büyük tehdittir. Biz yıllardır avcılık yapıyor ve av malzemeleri satıyoruz. İnternetten tüfek alıp da, 2-3 fişekten sonra namlularının patladığı, ters teptiğini filan duyuyoruz. Bunlar oldukça tehlikeli durumlardır” şeklinde konuştu.

‘BİZ BİR TAKIM KURALLARA TABİİYİZ’

İnternet üzerinden tüfek satışlarının hiçbir kurala tabii olmadığını vurgulayan Aydemir, “Bakınız av malzemelerini satmayı bırakın, avcı olmak için bile devletin bazı yaptırımları vardır. Mesela avcı olmak istiyorsanız vergi borcunuzun ve sabıka kaydınızın asla olmaması gerekmektedir. Aksi halde tüfek ruhsatı, avcılık eğitimi alamaz, avcı olamazsınız. Keza bu av malzemeleri satan bizler için de geçerlidir. Biz burada uluslararası belgeleri olan, TSE belgeli ve evraklı faturalı tüfek satabiliyoruz. Aksini satamayız, satmayız da. Bu konudaki düzeleme oldukça yerinde fakat bugün dileyen herkes parayı yollayıp farklı isimle tüfek satın alabiliyor. Buna acil düzenleme getirilmesi gerekmektedir. Özellikle şunu belirtmek isterim ki, 15 Temmuz olayından sonra internet üzerinden tüfek satışı patladı. Tekrar ediyorum. Bu durum halkımız için bir tehdittir. Kişinin hem kendisine, hem de etrafına büyük tehlike arz etmektedir” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER