SASKİ, sudan elektrik üretecek

Samsun'un içme suyunun karşılandığı Çakmak Barajı'nda 20 yılı aşkın bir süredir savaklardan boşa akan sudan elektrik üretimi için düğmeye basıldı. Uzun bir bürokratik mücadelenin ardından SASKİ kot farkı avantajını kullanarak mevcut boruya tribün kuracak ve elektrik üretecek. Bu proje sayesinde üretilecek elektrik 500-600 bin TL gelir elde edilmesi öngörülüyor.

SASKİ, sudan elektrik üretecek

SASKİ Genel Müdürlüğü'nce Samsun'un Tekkeköy ilçesi Aşağı Çinik Mahallesi'nde bulunan ve Çakmak Barajı'nın içine kurulacak hidroelektrik tesisinin nazım İmar Planı'na işlenmesine ilişkin teklif, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. Önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacak tesisle, Çakmak Barajı içerisinde savaklardan arıtmaya dökülen ve yıllardır boşa akan sudan, elektrik üretilecek.

KOT FARKINDAN YARARLANACAK

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu gazetemize yaptığı açıklamada, Samsun'un suyunun 20 yılı aşkın bir süredir Çakmak Barajı'ndan sağlandığını hatırlatarak, "Bizim suyumuz önce baraj havuzuna dökülüyor oradan savaklara, daha sonra da arıtmaya giriyor ve çıkıyor. Suyun barajdan geldiği noktayla, bizim içme suyu arıtma tesisimize girdiği nokta arasında 15 metrelik bir kot farkı var. Biz de bu kot farkından yararlanabilmek ve enerji üretmk için bir proje geliştirdik. Mevcut borunun üzerine bir elektrik tribünü koyup, elektrik üretmek ve ürettiğimiz elektriği enterkonnekte sisteme ya da YEDAŞ'a satmak istiyoruz" diye konuştu.

YILLARDIR BOŞA AKIYORDU

Baraja kurulacak tribünle 400 kilowatt'lık enerji üretilmesinin planlandığını söyleyen Demircioğlu, "Bu tesisin maliyeti KDV'si ile birlikte yaklaşık 2.5 milyon TL civarında. 5 yıl içerisinde kendini amorti ediyor. Aslında bu proje yaklaşık 4 yıldır gündemimizdeydi ama bürokratik sıkıntılar nedeniyle gecikmişti. Projemizi yaptırdık, inşaatına başlamak üzereyiz. Böylece yıllardır boşa akan sudan, senede 500-600 bin lira para kazanacağız" dedi.

2.2 MİLYON ELEKTRİĞE ÖDÜYORUZ

SASKİ'ye bağlı içme suyu ve kanalizasyon terfi istasyonlarının elektrik giderinin ayda 2.2 milyon TL olduğunu dile getiren Kamil Demircioğlu, "Bunun dışında güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda da planlamalarımız var ama bazı uygulamaların sonuçlarını görmeden daha büyük yatırımlar yapmak istemiyoruz. Maliyet analizi tatmin edici olursa, içme suyu arıtma tesislerinin olduğu yerde büyük bir alan var. Oraya güneş panelleri koyup elektrik üretimi yapabiliriz. Ancak bu projemizi şimdilik bekletiyoruz. Gözlem sürecindeyiz" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER