Sanayicilere 'yıllık işletme cetvelleri' uyarısı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü 30 Nisan’a kadar beklenilmeden bir an önce yıllık işletme cetvellerinin girişlerini yapmaları uyarısında bulundu. 

Sanayicilere 'yıllık işletme cetvelleri' uyarısı

Sanayicilerin 914 TL’lik idari para cezasına muhatap olmamaları için 30 Nisan’a kadar beklenilmeden bir an önce yıllık işletme cetvellerinin girişlerini yapmaları konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından uyarıda bulunuldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5.Maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 01 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından on-line olarak veya zorunlu hallerde (sistem arızasında) bağlı bulundukları ilin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yazılı olarak vermeleri gerekmektedir. Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 5. Maddesi gereğince Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait (Yıllık ciro bilgisi, kapasite kullanım oranı bilgisi, çalışan sayısı, tüketilen enerji, üretim şekli, üretim bilgisi ve atık madde bilgilerini) yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından on-line olarak veya zorunlu hallerde(sistem arızasında) bağlı bulundukları ilin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yazılı olarak vermeleri gerekmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sayfasında bulunan E-Hizmetler bölümünde yer alan ‘Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ ve buradan işletme adına alınan şifre ile sisteme girilip arkasından ‘İşletme’ menüsüne girildikten sonra çıkan ekranda ‘Belge No İle İşletmemi Getir’ veya ‘Kayıtlı İşletmelerim’ menüsünden işletme çağırılarak yıllık işletme cetveli için gerekli bilgiler doldurulup giriş yapılarak sistem üzerinden ‘İl Müdürlüğüne Gönder’ sekmesinin tıklanarak on-line olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilecektir. Sanayicilerimizin 914 TL’lik idari para cezasına muhatap olmamaları için 30 Nisan 2017 gün sonuna kadar beklenilmeden bir an önce yıllık işletme cetvellerinin girişleri yapılarak, İnternet ortamındaki on-line girişlerin son gün olan 30 Nisan’da sistemde yoğunluk olacağı ve olası sistem arızalarının olabileceği dikkate alınarak en son güne bırakılmaması gerekmektedir. Yıllık işletme cetveli bilgilerini 30 Nisan 2017’ye kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9. Maddesi gereğince 914 TL idari para cezası uygulanacaktır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER