Sanat eseri cami 115 yılı geride bıraktı

Samsun’da 115 yaşındaki tarihi Sivrikise Cami, ahşap oyma işçiliği ile görenleri büyülüyor. Tarihi cami, bitkisel işlemeleri ile oyma sanatının inceliklerini günümüze taşıyor.

Sanat eseri cami 115 yılı geride bıraktı

Samsun’un Havza ilçesi Sivrikise Mahallesi’nde 1898 yılında inşa edilen tarihi cami, başarılı ahşap işçiliği ile dikkat çekiyor. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan cami, tarihin en eşsiz örneklerinden biri olduğu ifade edildi.

MİNARESİ SONRADAN İNŞA EDİLDİ

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan edinilen bilgilere göre; tarihi cami 19 Temmuz 1996 tarihinde sit kapsamına alınarak koruma altına alındı. 1903 yılında bölgede ağalık yapan Ali Osman Ağa tarafından Todor adlı ustaya yaptırıldığı kaydedilen cami, alaturka kiremitleri, çatı altlarına uzanan kirpi saçakları ve sonradan inşa edildiği bilinen minaresi ile arasında uyum ile de dikkati çekiyor.

BİTKİSEL BEZEMELERİ BÜYÜLÜYOR

Cami ayrıca, kemerli giriş yapısını çevreleyen, dikdörtgen çerçeve her iki yandan ahşap oyma sanatıyla işlenmiş bitkisel bezemelerle görenleri büyülüyor. Caminin en dikkat çeken yeri ise ceviz ağacı ile yapılmış minberi. Rum ustaya yaptırıldığı kaydedilen caminin minberi, ahşap işçiliğin en seçkin örneklerinden olduğu belirtiliyor. Oyma sanatıyla yapılmış ve çeşitli bitkisel motiflerle süslenen minberi batı sanatının izleri görüldüğü kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER