Samsun'un Yeni Stadının Yüzde 75'i Tamam!

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Samsun’da yapılan 33 bin 919 kişilik stadın çatı işi tamamlanmak üzere. Stat, kadın şantiye şefi öncülüğünde şekilleniyor.

Samsun'un Yeni Stadının Yüzde 75'i Tamam!
Samsun’un Tekkeköy ilçesine yapılan stadyumun kaba inşaatı tamamlandı, çatıda kilit geçiş sistemi çalışmaları devam ediyor. Stat inşaatına kadınlar öncülük ediyor. Stadın şantiye şefliğini Tekniker Özlem Demir, elektrik sorumluğunu ise Elektrik ve Elektronik Mühendisi Füsun Bulgar yapıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca yapılan 33 bin 919 kişilik stadyumun inşaat çalışmaları hakkında bilgi veren Şantiye Şefi Özlem Demir, stadyumun yüzde 75’lik kısmının tamamlandığını ve Türkiye’de hiçbir yerde kullanılmayan çelik tonajlarını kullandıklarını söyledi.

STADYUMUN YÜZDE 75’İ TAMAMLANDI

Çatı çelik imalatının bitmek üzere olduğunu ifade eden Demir, “Çatı çelik imalatımız bizim faz 1 ve faz 2 olmak üzere ikiye ayrılıyor. Faz 1 bölümünü bitirdik, faz 2 bölümünde de yüzde 90’lardayız. Çatı kaplamamızda da şu anda yüzde 50’deyiz. Çatı kaplamayı bitirme hedefimiz ise hava şartlarına bağlı olarak nisan ayının ortalarıdır. Hatta nisan ayının ortalarında saha içerisindeki vinçlerimizi de çıkarmayı düşünüyoruz. Vinçler çıktıktan sonra da sahadaki çim ve alttan ısıtma hazırlıklarına başlayacağız. Cephe kaplama işlerimiz biraz ağır ilerliyor. Çünkü diğer statlara göre bizde 4 farklı malzeme kullanılıyor. Dış cephemizde perfore olan malzememiz sahaya geldi ve montajına başlandı. Modüler sistem olan malzememiz ise Polonya’dan siparişini verdik. Membran ve ışıklı led malzemelerimiz de hazırlanıyor. Dış cephedeki camlarımız da imalat aşamasındadır. Altyapı işlerimiz başladı ve tesviyemiz şu anda yüzde 80’lerde. Stat içerisindeki ince işlerimiz şu anda yüzde 90 seviyelerinde. Döşeme, seramik işlerimiz bitti. Alçı, boya, merdiven korkuluğu işlerimiz devam ediyor ama onlarda yüzde 90 seviyelerindedir. Saha içerisindeki imalat aşamalarımıza yüzde 90-95 diyebiliriz. Stadın tamamına bakarsak yüzde 75’i tamamlandı” diye konuştu.

ÇİM HAZIRLIKLARINA NİSAN AYI SONUNDA BAŞLANIYOR

Çimlerin nisan ayı sonuna doğru hazırlıklarına başlayacaklarını belirten Demir, “Çimleri de nisan sonlarına doğru hazırlıkları başlayacak. Fakat çim biraz ince bir iş olduğu için hava koşulları burada çok önemli oluyor. Havalar iyi giderse nisan sonuna doğru hazırlıklar başlayacak. Elektrik bölümünde yüzde 70 seviyelerindeyiz. Sadece tribün seslendirme ve skorboardlar kaldı. Onları da saha içerisindeki çelik işleri bittiği zaman Nisan ayı sonlarında tribün seslendirmeyi ve led ekranı tamamlamış olacağız. Buradaki çelik tonajı Türkiye’deki hiçbir statta yok. Diğer statların dış cephesinde tek bir malzeme var. Fakat Samsun’daki stadımızda ise 4 çeşit malzeme var” şeklinde konuştu.

STADYUMA TRAVERSLİ SİSTEM ŞİŞİRME KOLTUKLAR KONACAK

Statta travel şişirme sistemli koltuk koyacaklarını ifade eden Demir, “Koltuklarımız için TOKİ’den bu hafta onayımız geldi. Koltuklarımızda özel bir koltuk olacak. Stadyuma travel şişirme sistemli koltuk koyacağız. Koltukların rengi ile ilgili bize Samsunspor Kulübü’nden de talep geldi ama şu anda renkleri ile ilgili net olarak karar verilmedi. Ayrıca engelliler için özel fuaye alanlarımız, asansörler, tuvaletler olacak” bilgilerini verdi.

STADYUMDA 54 ADET LOCA

33 bin 919 kişilik stadın içinde, 300 seyirci kapasiteli VIP ve protokol tribünleri, 4 adet bay, bayan ve engelli soyunma odaları, 4 adet teknik direktör odası, 2 adet hakem odası, 54 adet loca, UEFA kriterlerine uygun olarak yeterli sayıda bay, bayan ve engelli tuvaletleri bulunacak. Ayrıca stadyumda 1 adet sporcu revir odası, 1 adet doping kontrol odası, stadyum yönetimi, UEFA kulüp ağırlama alanı, kurumsal misafir alanı, restoran ve food-court, polis merkezi, sağlık merkezi ve AVM mağazalarının yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri, basın ve konferans odaları olacak. Otoparklarda ise, açık ve kapalı otopark alanları ve ayrıca VIP, protokol ve otobüs park alanları da yer alacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER